Staré aktuality

aktuality z 8.7.2003

Admira se vrací z azylu domů

PRAHA (api) - Travnatého koberce se v úterý 1. července po roční přestávce dočkal stadion FK Admira/Slavoj v Praze-Kobylisích. „Konečně se budeme moci vrátit domů,“ konstatoval sportovní ředitel klubu Jan Martinic. Po dlouhé době se při tom zase usmíval.

Rekonstrukce travnaté plochy na Admiře započala před více než rokem. Podzimní část soutěží proto kobyliští fotbalisté vloni odehráli v „azylu“ na Meteoru VIII v Libni a dva dorostenecké týmy v Mratíně. Bohužel, výměna trávníku se příslušné – byť renomované! - firmě nezdařila, a proto se návrat černobílých fotbalistů do vlastního prostředí oddálil o celý půlrok.. Na ten by v Kobylisích raději zapomněli!
Byly to pro tradiční klub ze severu Prahy krušné časy. V libeňském útočišti se A-týmu na jaře vůbec nedařilo a mužstvo po sedmiletém působení v ČFL sestoupilo do divize.
„Domácí prostředí nám velmi chybělo. Musím vyslovit uznání svým svěřencům, i když jsme se v ČFL neudrželi. Hráči poctivě trénovali za mimořádně ztížených podmínek, kde se jen dalo. Přípravě jiných třetiligových celků jsme v tomto směru nemohli vůbec konkurovat. O domácím hřišti na Meteoru lze také mluvit jen stěží, vždyť jsme tam absolvovali pouze jeden předzápasový trénink vždy za dva týdny,“ konstatoval trenér Admiry/Slavoje Josef Hloušek.
Podobně se vedlo i staršímu dorostu v Mratíně, také tento tým sestoupil a bude hrát od podzimu o třídu níže…
K prvnímu skutečně domácímu utkání po roce a čtvrt nastoupí Admira/Slavoj ve 2. kole divizní skupiny B, když 17. srpna přivítá mužstvo zvučného jména i slavné minulosti - SK Rakovník. Kobylisy se už teď těší a věří, že místní jedenáctku přijde podpořit velká návštěva. Třebaže už neuvidí ligový, nýbrž „jen“ divizní fotbal.

Přípravná utkání A-týmu v letní přestávce:

12. 7. Velim – A/S;
16. 7. Břevnov – A/S (na Vyžlovce);
20. 7. I. kolo Českého poháru (v Pěnčíně, nebo Českém Dubu)
23. 7. II. kolo Českého poháru ; Sn Liberec (v případě postupu);
27. 7. Čelákovice – A/S (10.15);
30. 7. AFK Semice – A/S (v Semicích);
2. 8. Horní Měcholupy – A/S (10.15);
5. 8. Chabry – A/S.

Kdo jsou naši noví soupeři?

FK SIAD Most B
Mužstvo vystupovalo v loňském ročníku v divizní skupině B pod názvem FK SIAD Braňany. Letos došlo ke sloučení s ambiciózním mosteckým klubem FC MUS pod novou hlavičkou FK SIAD Most, když do severočeské kopané vstoupil velmi silný zahraniční sponzor. A-tým bude ve II. lize usilovat o postup mezi elitu české kopané, B-tým se chce pokusit o postup do ČFL. Ústřední postavou mužstva je zadák a kapitán Petr Pfeifer, který svého času oblékal i dres našeho mužstva, kde patřil k nejlepším hráčům.
S braňanským mužstvem jsme se dosud nikdy neutkali. V minulém ročníku divize skončily Braňany ve skupině B na 5. místě se ziskem 47 bodů a s bilancí 13-8-9 při skóre 54:42.
FK SIAD Most B bude své zápasy doma hrát vždy v sobotu od 10.30 hodin, a to na hřišti v Braňanech.

SK Kladno B
Do divize vstupuje pod tímto názvem vlastně někdejší celek Spolany Neratovice, který hrál ještě na jaře II. ligu. Z ekonomických důvodů ale postoupil práva na tuto soutěž SK Kladno a v nynějším ročníku bude hrát roli kladenské rezervy.
Pokud budeme hovořit o neratovické kopané, jejíž tradice sahají až do roku 1919, kdy vznikl SK Neratovice, pak s tímto týmem jsme se utkávali o body poměrně často. Naposledy před pěti lety, kdy Neratovice vyhrály ČFL a naše mužstvo skončilo právě za nimi na druhém místě.
Pro srovnání uveďme letošní divizní bilanci SK Kladno, které hrálo také v B-skupině. Kladno obsadilo 4. místo s 55 body a s bilancí 16-7-7 při skóre 65:37.
SK Kladno B bude hrát své domácí zápasy na stadionu Spolany Neratovice vždy v neděli odpoledne podle úředního času.

SK Roudnice nad Labem
Jeden z vůbec nejstarších klubů českého venkova byl založen v roce 1907 a ve své bohaté historii nosil různé názvy – Sokol, Slavoj či Spartak. V Roudnici se hrávala několikrát i třetí nejvyšší soutěž české kopané. Pochází odtud například bývalý ligový fotbalista a později i trenér Zdeněk Ščasný.
Naše styky s Roudnicí bývaly poměrně čilé, ovšem v posledním desetiletí jsme se v jedné soutěži nepotkali – když Severočeši sestoupili z ČFL do divize, přišel naopak náš postup a sedm let jsme hrávali třetí nejvyšší soutěž.
V minulém ročníku divize skončila Roudnice ve skupině B na 12. místě se ziskem 36 bodů a o jeden bod se tak zachránila před Neštěmicemi. Bilance mužstva byla následující: 11-3-16 při skóre 49:54. Její dres oblékal například Arazim, kterého známe i z působení v Admiře/Slavoji.
SK Roudnice bude hrát domácí zápasy na svém stadionu u Labe vždy v neděli odpoledne podle úředního času.

Sokol Ovčáry
Ovčáry na Mělnicku se řadí mezi tzv. fotbalové vesnice, kterým mohou závidět i v leckterém větším městě. Fotbal tam oficiálně dělají až od roku 1973, kdy došlo k založení oddílu TJ Sokol Ovčáry. Od roku 1998 Ovčáry neustále postupují, z okresního přeboru až do krajských soutěží. A dnes už je mužstvo účastníkem divize, když letos jasně vyhrálo přebor Středočeského kraje se ziskem 72 bodů před celkem Hořovic. Ovčáry si připsaly tuto bilanci: 23-3-4 při skóre 73:27. Nejvyšším vítězstvím, kterým se v přeboru mohly Ovčáry pochlubit, byl půltucet gólů nastřílených do sítě Berouna - 6:0.
V týmu trenéra Jaroslava Vodičky nastupují například hráči někdejšího třetiligového Mělníka Bejr, Voljanskij a další.
Naše mužstvo se s celkem Ovčár o mistrovské body dosud nikdy neutkalo.
Sokol Ovčáry bude hrát domácí zápasy na svém hřišti vždy v sobotu odpoledne podle úředního času.

SK Havran Kryry
Podobně jako Ovčáry, také Kryry ze Žatecka mohou být příkladem mnoha daleko větším městům a obcím, jak zdařile se dá fungovat v české kopané. Inspiraci ostatně mají nedaleko, jen pár kilometrů od Kryr totiž najdeme prvoligovou vesnici Blšany.
V uplynulém ročníku přeboru Ústeckého kraje se SK Havran (černého ptáka má klub ve svém znaku) mohl pochlubit útočnou trojicí Suchan, Kožíšek, Zelinka, která dohromady nastřílela soupeřům 89 gólů, z toho Suchan, bývalý hráč Smíchova a Žatce, hned 36!
K postupu do divize tým dovedl trenér Jan Lajbl, pod jehož taktovkou Kryry získaly 75 bodů díky bilanci 24-3-3 při skóre 107:27. Nejvyšší výhru v přeboru zaznamenali „havrani“ doma s Mezibořím, a to 8:0!
Naše mužstvo se dosud nikdy s tímto týmem neutkalo. SK Havran Kryry bude hrát domácí zápasy na svém hřišti vždy v sobotu odpoledne podle úředního času.

FK Union Cheb 2001
Západočeský klub navazuje na tradici někdejší RH a později SKP Union, jejíž vznik se datuje rokem 1951. V roce 1979 se Cheb přes Frýdek-Místek dostal slavně dokonce do 1. ligy, kde poměrně úspěšně fungoval až do roku 1996. Tehdy se vedení klubu nedohodlo na spolupráci s chebskou radnicí, nezdařilo se ani jednání s Karlovými Vary, kam chtěli Chebští přesídlit, a klub ukončil činnost.
O pět let později nadšenci jako dr. Petr Němec, František Andresik či trenér Jindřich Dejmal Union opět vzkřísili k životu a mužstvo letos vybojovalo pro Cheb divizi se ziskem 83 bodů. Jeho přeborová bilance: 27-2-1 při skóre 123:18. O síle chebského týmu, jehož dres oblékají nositelé známých fotbalových jmen Schveiner (známe jej i z Admiry), Kalán či Lindenthal, by mohli vyprávět třeba fotbalisté Ostrova nad Ohří, kteří s ním v přeboru prohráli 12:0, nebo Nové Role, ti podlehli 10:0. Union, jehož vedení se netají dalšími postupovými plány, bude hrát domácí mistrovská utkání na hřišti Lokomotivy, které pamatuje i prvoligové časy, vždy v neděli odpoledne podle úředního času.

FK Slavoj Vyšehrad
Vyšehradští „jezdci“ jsou nesporně nejpopulárnějším pražským divizním týmem, na jejich utkání chodí už léta v neděli dopoledne velmi pěkné návštěvy, mj. i díky poloze stadionu poblíž metra.
Klub vznikl v roce 1907 jako SK Vyšehrad, ovšem dlouhá desetiletí nese název Slavoj. „Jezdci“ si zahráli dvakrát už i třetí nejvyšší soutěž – v ČFL jsme se s nimi naposledy potkali i my, když jsme na Vyšehradě vyhráli 5:2 a doma 4:2. Mnozí mají ještě v živé paměti dramatický souboj o postup z přeboru Prahy do divize, který jsme s Vyšehradem úspěšně sváděli na jaře 1993.
V minulém ročníku divize skončil Slavoj, vedený Vladimírem Hruškou, ve skupině B na 10. místě se ziskem 37 bodů, když definitivu záchrany si pojistil až výhrou 1:2 na rakovnickém trávníku v posledním kole. Bilance skončeného ročníku divize: 10-7-13 při skóre 23:33.
Svá domácí utkání bude Vyšehrad hrát tradičně v neděli v 10.15 hodin. Bohužel, los rozhodl o tom, že se na podzim naše domácí utkání bude pětkrát krýt s utkáním Vyšehradu, a tak svedeme na dálku boj o fotbalového diváka.

SK Rakovník
Tradice rakovnického fotbalu sahá až do roku 1903, kdy místní vyznavači této hry založili Sportovní kroužek. Znamená to, že Rakovník letos vzpomíná 100 let vzniku organizované kopané.
Znalci vědí, že za SK Rakovník před 2. světovou válkou hrával Oldřich Nejedlý, který se později stal pátým nejlepším hráčem v historii AC Sparty. Svou kariéru v Rakovníku pro změnu končil o čtyři desetiletí později jiný sparťanský útočník, reprezentační pravé křídlo Bohumil Veselý.
Klub vystupoval pod různými názvy – SK, Sokol, Spartak, Lokomotiva, ČKZ. V předválečném období i těsně po válce patřil Rakovník k účastníkům 1. ligy, hrával i druhou a třetí nejvyšší soutěž.
Naše mužstvo se s Rakovníkem občas utkávalo.
Naposledy v ročníku 1996/97, kdy sice Středočeši obsadili v ČFL 8. místo, ale z ekonomických důvodů se napříště přihlásili do divize, kterou hrají dodnes. Pod vedením trenéra Jana Vlčka, našeho bývalého hráče, obsadil Rakovník v uplynulém ročníku divize ve skupině B 7. místo se 47 body, čehož dosáhli díky bilanci 13-4-13 při skóre 47:50.
Svá domácí utkání bude Rakovník hrát vždy v neděli odpoledne podle úředního času.

FK Tatran Kadaň
Severočeský klub byl založen v roce 1923. Od roku 1945 hrál pod názvem Český klub Kadaň, v roce 1951 došlo k přejmenování na Závodní sportovní jednotu Krystal Kadaň. Od roku 1965 klub vystupoval jako TJ Sokol Kadaň. V roce 1991 došlo k osamostatnění oddílu pod názvem FK Kadaň. Od roku 1994 se v Kadani hraje divize, nejvyšší soutěž v historii klubu. V roce 1995 si fotbalisté zvolili současný název FK Tatran Kadaň. V uplynulé sezóně oblékal dres Kadaně nám dobře známý dlouhán, útočník Martin Boček. Tatran v minulém ročníku obsadil úctyhodné 4. místo se ziskem 54 bodů, když zaznamenala bilanci 14-12-4 při skóre 49:34. Svoje domácí zápasy bude Tatran Kadaň hrát na domácím hřišti vždy v neděli odpoledne podle úředního času.

Jiskra Nový Bor
Historie českého novoborského fotbalu se ve sklářském městě začala psát roku 1945, kdy vznikl SK Nový Bor. Tamní mužstvo se pod názvy Sokol, Spoje či Borokrystal zúčastňovalo soutěží na krajské úrovni. Doposud nejvyšší soutěží, kterou Jiskra Nový Bor hrála, byla divize, z níž ale Nový Bor posléze sestoupil. Do divize se letos na jaře mužstvo opět probojovalo, když jasně vyhrálo přebor Libereckého kraje. Získalo v něm 57 bodů a do kronik se zapsalo touto bilancí: 17-6-3 při skóre 57:22. Smůlu měli na novoborském trávníku fotbalisté z Nové Vsi u Liberce – Jiskra proti nim dosáhla nejvyššího vítězství v uplynulém ročníku, a sice 7:2.
"Máme radost hlavně z toho, že jsme byli zařazeni do divize B, která bude pro nás i z hlediska ekonomického určitě výhodnější," uvedl manažer Roman Hejna. Podle něj bude favoritem skupiny rezerva Mostu. Cíl novoborského mužstva pro nadcházející sezonu je jednoznačný - udržení. "Nechceme hrát ale jenom o záchranu, spíše se pokusíme pohybovat se v klidném středu tabulky."
Nováček divizní skupiny B Jiskra Nový Bor bude svoje domácí utkání hrát na vlastním hřišti vždy v sobotu odpoledne podle úředního času.

Sokol Libiš
Fotbalový Sokol vstoupil na naši fotbalovou scénu v roce 1932, kdy jej hráči a příznivci kopané v Libiši s nadšením ustavili. Do vínku mu tehdy dali modrou a bílou barvu. Časem klub nosil názvy Dynamo a Tatran, od roku 1968 se klub opět jmenuje Sokol Libiš.
V předminulé sezóně byl Sokol Libiš, tým z předměstské části Neratovic, nováčkem divize, kam se probojoval ze středočeského přeboru. Přitom teprve v sezóně 1998-1999 postoupil z I.A třídy. Účast v divizi je historickým úspěchem klubu.
Naše mužstvo se s Libiší o body dosud nikdy neutkalo. Pod vedením trenéra Jiřího Kabyla, bývalého hráče Sparty, Chebu a fotbalového rozhodčího, vybojoval Sokol Libiš v nedávno skončeném ročníku divize ve skupině B 8. místo, takže se ziskem 40 bodů skončil v první polovině tabulky. Libišská bilance byla až neuvěřitelně vyrovnaná: 10-10-10 při skóre 36:36. Sokol Libiš bude svá domácí divizní utkání hrát vždy v sobotu odpoledne podle úředního času.

FSC Libuš
Klub z jižního okraje české metropole FSC Libuš se do historie naší kopané zapsal zejména vynikajícím tažením pohárovou soutěží. V boji o Pohár ČMFS v ročníku 1993-1994 Libuš fotbalovou veřejnost ohromovala. Výhry nad Rudnou a nad SK Plzeň vždy 2:0 ještě mimořádnou pozornost nevzbudily. Jenže pak přišel zápas s Duklou Praha, po remíze 1:1 vyhrála Libuš na penalty 3:2 – a to už byla senzace! V dalším kole si Libuš poradila doma s Mladou Boleslaví 1:0 a probila se až mezi posledních šestnáct týmů! Teprve pak Libuš našla přemožitele. Před historicky největší návštěvou na libušském stadiónku – 3500 diváků – podlehli domácí ligovému Baníku Ostrava těsně 0:1! Naše mužstvo se s Libuší potkalo v divizním ročníku 1995-1996, kdy jsme z A-skupiny divize postoupili do ČFL. Obě derby-utkání jsme tehdy vyhráli. Po skončení ligové kariéry hráli v Libuši divizi například reprezentanti Ondra a Zdeněk Hruška (oba Bohemians), přičemž Hruška (dnes lodivod Bohemians) vedl libušský tým jako trenér v uplynulém ročníku divize. V B-skupině obsadil FSC pod taktovkou hrajícího trenéra a předsedy klubu Václava Hrdličky 9. místo se ziskem 39 bodů a s bilancí 10-8-12 při skóre 43:45.
FSC Libuš bude svoje domácí utkání v divizi B hrát vždy v neděli odpoledne podle úředního času.

SK Union Čelákovice
Modrobílý Union, sídlící na okraji Čelákovic, kde má U hájku svůj útulný stadiónek, žil dlouhá léta ve stínu slavnějšího městského rivala Spartaku. Vlivem různých faktorů však došlo před časem ke sloučení obou klubů a z kdysi druholigového Spartaku se stalo béčko Unionu.
Union se s naším týmem sešel v loňském ročníku ČFL, kde jsme doma vyhráli 1:0 a v Čelákovicích remizovali 0:0. Účast v divizi byla také doposud nejvýraznějším úspěchem středočeského klubu, byť trvala pouze jeden rok. Nejznámější osobností mužstva byl Libor Koller, někdejší obránce Slavie Praha a dalších týmů.
Po sestupu hrály Čelákovice divizní skupinu C, kde skončily na 7. místě se ziskem 46 bodů. Ten si Union připsal díky bilanci 13-7-10 při skóre 38:35.
Union Čelákovice bude svoje domácí divizní zápasy ve skupině B hrát vždy v sobotu odpoledne podle úředního času.

SK Uhelné sklady Praha
Až v roce 1965 se zrodil fotbalový oddíl TJ Uhelné sklady Praha – v té době byla podstatně známější a úspěšnější boxerská sekce této tělovýchovné jednoty. Už za dva roky si ale fotbalisté US získali patřičnou vážnost a úctu, když v utkání Československého poháru vyřadili Slavii Praha senzačně 3:2!
V sezóně 1988-1989 si US Praha zahrály třetí nejvyšší soutěž, jinak se pohybují zpravidla v divizi. Po určitou dobu – pod názvem Krab-Haus Praha - hrávaly také přebor Prahy, dokonce s naším mužstvem. Jinak jsme se ale v soutěžích spíše míjeli.
S oddílem je spojeno zejména jméno Zdeněk Pauřík, který před příchodem do US hrával v obraně Slavie Praha.
V divizní skupině B obsadily US letos pod vedením trenéra Fr. Myslivečka (známe jej i z působení v Admiře) konečné 11. místo s 37 body, a to díky bilanci 10-7-13 přim skóre 44:59.
Domácí mistrovská divizní utkání budou hrát US na svém stadionku Na Cibulkách v Praze 5 vždy v sobotu od 10.15 hodin.

FK Chemopetrol Litvínov
Oddíl vznikl v roce 1945 jako SK SZ Horní Litvínov a poté vystupoval i pod dalšími názvy, jako DSO Jiskra, TJ Jiskra či TJ CHZ. Do poloviny 60. let se v Litvínově hrály jen regionální soutěže, pak přišel postup a účast v divizi. Na přelomu 60. a 70. let a v 80. letech minulého století startoval Litvínov dokonce ve třetí nejvyšší soutěži naší kopané.
Historickým úspěchem bylo 7. místo v ročníku 1982-1983 tehdejší II. NL.
Naše mužstvo se s Litvínovem v divizní soutěži občas potkávalo, ale na vzájemné zápasy dnes vzpomínají už jen pamětníci – v novodobé historii české kopané jsme se Severočechy ještě nehráli.
Před časem došlo ke sloučení Litvínova se sousedním Baníkem Lom, na jehož stadionu našel nový klub FK Chemopetrol Litvínov domácí prostředí.
V uplynulém divizním ročníku se Litvínov vyšvihl na konečné 6. místo ve skupině B se ziskem 44 bodů. Jeho bilance: 12-8-10 při skóre 37:29.
FK Chemopetrol bude svoje domácí divizní utkání hrát opět v Lomu, a to vždy v sobotu odpoledne podle úředního času.