Oslavili jsme sto let kopané v Kobylisích

Dlouho očekávaný den, sobotu 27. června, kdy vyvrcholily oslavy století kopané v Kobylisích, máme zdárně za sebou. Počasí vyšlo, svítilo slunce, déšť přišel až večer, a to už nikomu nevadilo.

Oslava začala v 10.00 hodin utkáním starých gard Admira – Loko Vltavín. Čestný výkop obstaral náš sponzor a příznivec Pepík Přitasil – a to originálně: patičkou. A pak už se hrálo. Našich „kluků“ bylo víc, a tak mohli operativně střídat. To borců z Holešovic se sešlo jen dvanáct, a navíc byl věkový průměr „Lokády“ o něco vyšší. Celkově byli admiráci v utkání lepší, ale hosté jim byli důstojným soupeřem.
Jak padaly branky? Vedení 1:0 zajistil domácím hlavičkou Mirek Muška. Na 2:0 zvýšil Zdeněk Černý. Po přestávce sice Michal Hrbek snížil na 2:1, ale Admira komplikace nepřipustila. Petr Chalupník navýšil vedení opět na dvoubrankové – 3:1. Pak se trefil ještě Boris Sedláček – 4:1. A konečné skóre stanovil na 5:1 František Novotný.

V černobílých dresech Admiry si zahráli: Mirek Fanta, Zdeněk Černý, Jirka Hřebačka, Tonda Pexa, Mirek Muška, Jirka Muška, Franta Novotný, Petr Chalupník, Ivan Dolejš, Jirka Muhr, Honza Mach, Milan Baloun, Ota Rak, Pepík Novotný, Boris Sedláček a Láďa Venta. Mužstvo z lavičky vedl Pepík Forejt mladší.

Za „Lokádu“ nastoupili: Hladík, Šulc I, Holčák, Zevel, Vodička, Roubíček, Vojta, Šulc II, Moravec, Janků, Hrbek a Douša. Manažerem týmu byl nám dobře známý Jirka Pixa. Dost ho mrzelo, že mu chyběli čtyři hráči, kteří slíbili, ale nakonec nepřišli. S nimi by prý byl zápas o dost vyrovnanější.

Dalším utkáním byl mač našich Buldoků (2002) proti našim Panterům (2003, 2004). Kluci se na obou stranách hodně snažili, věkový rozdíl a zkušenosti hrály ve prospěch Buldoků, kteří zvítězili 5:0. Ale Panteři si zaslouží velké uznání. Taky za to, jak po zápase stříleli penalty – tady jsme výsledek ani nepočítali. Však o něj taky nešlo. Po utkání dostali kluci obou týmů po krásném dortu za úspěšnou reprezentaci Admiry. Buldoci totiž vyhráli MINI CUP, Panteři zase turnajovou „miniligu“. Každý hráč byl jmenovitě představen – Buldoci se o to prostřednictvím mikrofonu postarali sami, u Panterů představování obstarala vedoucí týmu Martinka Sochorová za dohledu svého muže a trenéra týmu Dušana Sochora.

V průběhu dne byli oceněni bývalí hráči, trenéři, funkcionáři a příznivci Admiry – před tribunou převzali pamětní list a jako věcný dar knihu. Stejně byli oceněni současní funkcionáři i funkcionářky, kteří v Admiře působí již řadu let.

Na Admiře jsme přivítali milé hosty. Přijeli k nám až z Hané. V ČR existují jen dva kluby s názvem Admira – ten náš a pak FK Admira Hulín. Hulínskou Admiru, která letos postoupila do 1. B třídy jako vítěz přeboru okresu Kroměříž, na našich oslavách zastupovali předseda Honza Horáček, místopředseda Tonda Huťka, sekretář Tomáš Kadeřábek a asistent trenér Pavel Vlha. Ukázali se jako velmi dobří parťáci – rádi jsme jim poblahopřáli k postupu a pořádně jsme zapili i naši budoucí spolupráci. Předběžně jsme se domluvili, že v roce 2013, na oslavách dvacetiletí FK Admira Hulín, sehrajeme v Hulíně utkání dvou Admir!
Předseda Honza Horáček nám řekl: „Závidíme vám práci a úspěchy s mládeží. Jestliže máte čtrnáct mládežnických družstev, a pět z nich vyhrálo své soutěže, to tedy klobouk dolů! Taky skutečnost, že váš A-tým dokázal ze čtrnáctého místa po podzimu vyskočit díky účelnému doplnění kádru až na konečné čtvrté, svědčí o velmi dobré práci výkonného výboru. Je znát, že vám to v klubu funguje. Máte velmi pěkný fotbalový stánek, jen mě mrzí, že dnes nepřišlo víc diváků. Asi je to tím, že v Praze je spousta klubů a diváci svou přízeň dělí mezi ně. U nás je to tak, že na divizní Spartak chodí menší návštěvy než na Admiru! Za Spartak totiž hrají legionáři z různých míst, kdežto my máme tým složený výhradně z domácích hráčů, které místní lidé osobně znají, a tak jim chodí fandit. Například na derby se Záhlinicemi byla doslova hlava na hlavě. To byl hezký pohled!“

A další postřehy ze soboty? V prodeji byly almanach vydaný ke 100. výročí vzniku kobyliského fotbalu a fotbalová literatura. Zájemci o podpis autora Aleše Pivody si po utkání A-mužstva přišli pro autogram. Byli mezi nimi i hosté z Hulína.

Na stadion přijeli pánové Syrový a Slavík v uniformách americké armády a s historickými vozy značek Jeep Willis a Dodge. „Jsou to originál dochovaná americká vojenská auta z období druhé světové války, dodge dokonce prodělala invazi Spojenců v Normandii,“ řekli nám. Jak pánové Syrový a Slavík, tak i jejich auta budili pozornost přítomných – mnozí návštěvníci se s nimi rádi vyfotili.

Vyvrcholením oslav bylo utkání A-týmu FK Admira proti výběru FK Admira/Slavoj Old Timers.
Čestný výkop připadl panu Františku Novotnému staršímu, který za Admiru, tehdy za Dynamo Kobylisy, hrával v šedesátých letech minulého století. Do kronik se zapsal brankou vstřelenou ve II. lize nejlepšímu brankáři naší historie po druhé světové válce Ivo Viktorovi.
Pod vedením trenérské trojice František Adamíček, Jan Vlček, Petr Roubík se v brance Old Timers vystřídali Petr Králíček a Lukáš Fišer, v poli pak nastoupili Martin Mašek, Petr Pfeifer, Ríša Margolius, Franta Jakubec, Petr Růžička, Láďa Houzar, Láďa Prošek, Dan Smejkal, Zdeněk Houštecký, Karel Sluka, Vláďa Pokorný, Honza Fíček a Aleš Deré. Co jméno, to osobnost nedávné admirácké historie! A to ještě na střídačce usedli i gólman ligové Mladé Boleslavi Míra Miller a náš bývalý zadák Lukáš Hodan, kteří ale nehráli.
Domácí Admiře vedené trenérem Karlem Jeřábkem a asistentem Frantou Peřinou chybělo několik hráčů (Majer, Kubice, Kurek, Kejha, Kopřiva).
Přesto se ujala vedení 1:0 Kocingerovou hlavičkou. Za hosty ale srovnal z rychlého úniku, pro něj tak typického, Fíček. Tentýž útočník vstřelil „do šatny“ těsně před poločasem svůj druhý gól – 1:2. Po přestávce se nádherně trefil z dálky Deré bombou do břevna, která se odrazila do sítě – 1:3. Sailer sice také povedenou střelou k tyči snížil na 2:3, ale nakonec se potřetí radoval Fíček – jeho gól na 2:4 byl ukázkový! Za hosty skórovali dva kanonýři, kteří v Admiře získali prémii pro nejlepšího střelce. V roce 2002 to byl Honza Fíček, v roce 2007 pak Aleš Deré. Všichni pak prokázali, že jsou ještě stále výbornými hráči!
Naši hosté nastoupili v červených dresech se znakem Admiry a se jmenovkami na zádech. Dres každému z nich zůstává – bude jim připomínat století našeho klubu, za který v minulosti úspěšně hrávali.
Náš bývalý dlouholetý kapitán Ríša Margolius po utkání řekl: „Vůbec jsme neuvažovali o nějaké kavalírské remíze. Chtěli jsme vyhrát a věřím, že vyhrát chtěla i současná Admira. Podařilo se to nám a potěšilo nás to. I když většina z nás už hraje jen nižší soutěže, ukázali jsme, že jsme fotbal ještě nezapomněli. Celkově se oslavy vydařily, byl to opravdu hezký den.“

Tři utkání ve slavnostní den řídila trojice rozhodčích Miroslav Izera, Petr Vlček, Miloslav Frajdl.

Po zápase FK Admira – FK Admira/Slavoj Old Timers přišla na řadu volná zábava, pohoštění, pečené prasátko, pivko, výtečná moravská slivovička z Hulína, a taky setkání dávných kamarádů. Prostě – posezení, vzpomínání, a jak jinak, debatování o fotbale. Ti nejvěrnější odcházeli ze stadionu kolem jednadvacáté hodiny.
A protože na Admiře je kam se schovat, nikomu nevadilo, že krásný slunečný den přešel v deštivý večer.
Admiře jistě pršelo do dalšího století štěstí!

(api)