Ad utkání Viktorie Jirny – Admira 3:0 (2:0)

Branky: 42. Kejha, 45. Toncar, 61. Jandzik z přímého kopu.

Admira: Michal – Paťha, Komínek, Vosický, Sailer – Mamurov (61. Veselý), Martinic, Kubice, Majer – Jehlička (55. Kocinger), Mičko (70. Machata).

(NE)REFERÁT

Po třech jarních výhrách bez obdrženého gólu jsme ve středu 7. 4. zajížděli do Jiren k dohrávce odloženého utkání druhého jarního kola. Celek Jiren je lídrem divizní tabulky B, a tak utkání slibovalo zajímavý fotbalový zážitek. Nakonec se ukázalo, že zážitek to byl, nikoliv však fotbalový.
Vzhledem k tomu, že pan Pivoda nemohl utkání sledovat, dohodli jsme se, že vypracuji referát o jeho průběhu. Vzal jsem tedy ostrou tužku, papír, stopky a zápis o utkání a těšil se, že popíšu i ty nejmenší detaily, abych vám zápas přiblížil. Hned na úvod vám musím sdělit, že jsem svou snahu v 60. min. ukončil.
Od začátku zápasu jsem měl divný pocit, jako by něco nebylo v pořádku. A opravdu. Najednou jsem si přepočítal hráče a zjistil jsem, že v mužstvu Jiren je o tři hráče víc. Že mě to netrklo dřív. Asi jsem byl uveden v omyl tím, že ti tři měli oproti červenobílým dresům Jiren dresy žluté. Pravděpodobně proto, aby hned od začátku bylo možné kvitovat jejich aktivitu. Vytvořili na naše mužstvo místy až drtivý útočný tlak a také defenzivní činnost byla ukázková, naši hráči se přes jejich obdivuhodný výkon nemohli dostat téměř ani za půlící čáru. Skvělý výkon, očividně tak převyšovali ostatní jirenské hráče.
Teď přeci jen trochu statistiky. Za první poločas byl poměr faulů 17:5 ve prospěch Jiren a rohů 11:2. Zahrávání 28 standardek kupodivu nechali zmínění tři hráči na kmenových hráčích Jiren. Aspoň něco. Borci typu Jindráček a spol. si s tím už umějí poradit a to by v tom byl čert, aby tam z takového přídělu něco nespadlo. A spadlo, a hned dvakrát. Jednou z trestňáku a podruhé z rohu. Musíme přiznat, že ty dva góly naše obrana prostě neubránila dobře, ale při tom počtu by byl zázrak, kdyby se nějaká chybička nevloudila.
Od druhého poločasu začala ochabovat aktivita zmíněných žlutých hráčů. Zřejmě přepálili začátek a docházely jim fyzické a psychické síly. Jejich aktivita skončila v již zmíněné 60. min. (shodně s tím, kdy skončila i moje aktivita s poznámkovým blokem do referátu). V této minutě jsem totiž s údivem vyslechl poznámku smějících se domácích fandů, kteří si ťukali na čelo a ukazovali na mě. To přeci nejsou hráči na střídavé hostování, jak jsem se původně domníval, ale rozhodčí. A skutečně, nejprve přehlédli dost nevybíravý zákrok v domácím vápně na našeho kapitána, aby z protiútoku po nemávnutém ofsajdu to pojistili písknutím podivného faulu, kterému se nahlas smáli i domácí rejpalové. Přímák ze 16 metrů – a domácí kanonýři si s ním bez problémů poradili, i když Péťa Michal si na míč sáhl. Takže 3:0 a úplný konec aktivity mé i žluťásků.
Je třeba pochválit naše hráče, že nepodlehli panice a emocím a dohráli zápas v plném počtu. A také trenérům, kteří postupně ze hřiště stáhli ty zkušené a dovedli zápas v klidu do konce.

P.S.
Jeden z těch žlutých „hráčů“ bude mít střídavý start i tuto neděli v našem zápase s Českým Brodem. Zatím se nám však nepodařilo zjistit, za které mužstvo nastoupí.

JM

Vzhledem k tomu, jak se utkání vyvíjelo, se ukázal být optimismus 19 hlasujících z naší ankety, kteří věřili v překvapivou výhru Admiry, jako bezbřehý.

Jen pro srovnání: po porážce 0:1 v Jirnech řekl do tisku trenér Kladna B Radek Duda tato slova: „Těžko lze vyhrát utkání, které rozhodčí odřídil jednostranně. Zatímco proti nám odpískal patnáct standardek, my jsme nezahrávali takřka ani jednu. Neměli jsme šanci uspět, i když jsme nebyli horším týmem. Pravdou je, že kdyby sudí pískal rovinu, mohli jsme v Jirnech i vyhrát.“

Je trochu s podivem, že hráče Jiren takto vyhrávané zápasy ještě vůbec baví. Ale prémie jsou v kapse, tak co. Jen ať fotbal dál pláče. Nástup Ivana Haška do čela svazu v tomto směru vůbec nic nezměnil… A že jsme slyšeli něco slibů a proklamací!

Aleš Pivoda