Losovací aktiv přinesl v ČFL a divizích devatenáct změn

Losovací aktiv komise pro fotbalové soutěže v Čechách, který se konal v sobotu 26. června v Praze, přinesl hned několik překvapení. Alespoň pro nezasvěcené určitě! Pojďme si projít jednotlivé skupiny a podívejme se, co se v nich od 7. srpna, kdy odstartuje mistrovská sezona, změní.

ČFL: Jaké překvapení chystá střížkovská Bohemka?
Nejprve si připomeňme, že stejně jako v předchozím ročníku, i v tom novém se ve třetí nejvyšší soutěži setkají „staří známí“ – Slovan Liberec B, FC Písek, FK Králův Dvůr, Loko Vltavín, Sokol Ovčáry, Arsenal Česká Lípa, Viktoria Žižkov B, Baumit Jablonec B, SK Hlavice, FK Mladá Boleslav B, Viktoria Plzeň B, Dynamo České Budějovice, Slavia Praha B a 1. FC Karlovy Vary.
Nováčky jsou vítězové divizních skupin A – Kunice a C – FK Pardubice. Na jedné straně postoupil tým z nevelké vesnice poblíž Říčan, na straně druhé mužstvo z téměř stotisícového krajského města. Řečeno slovy českého dramatika – to jsou paradoxy…
Z druhého místa skupiny B se v ČFL ocitl FC Chomutov. Což se čekalo, protože úsilí Severočechů stůj co stůj docílit nejlepší bilanci ze všech druhých týmů (Příbram B, AFK Chrudim) bylo po celou soutěže enormní. A mlhu, kterou kolem svého „postupu – nepostupu“ dlouhodobě pouštěly Jirny, bral vážně jen málokdo.
Pikantní příchuť má zařazení FK Bohemians Praha, který sestoupil z 1. ligy a pro účast ve II. lize nedostal patřičnou licenci. A to proto, že dosud nezaplatil šestimilionovou pokutu, kterou mu ČMFS „napařil“ poté, co kluboví bossové nepustili svůj tým k jarnímu prvoligovému derby proti Bohemians 1905.
Šuškají se ovšem hned dvě zvěsti. Jednak – že se klub ze Střížkova, který si vypůjčil název od TJ Bohemians Praha, bude svých nároků domáhat soudní cestou. Už to udělal jednou a tehdy, v roce 2005, byl ČMFS na základě předběžného opatření Obvodního soudu pro Prahu 1 přinucen „strpět“ účast střížkovských fotbalistů ve svých soutěžích pod názvem Bohemians Praha. Což platí dosud!
A koluje ještě jiný drb. Že když střížkovská Bohemka nezaplatí „šest melounů“, nebude smět kopat ani tu ČFL.
Inu, můžeme se ještě dočkat „veselých taškařic“…

Divize A: Hned šest nováčků!
Ve skupině zůstaly Marila Votice, SK Benešov, Jiskra Domažlice, Jiskra Třeboň, 1. FK Příbram B, SK Strakonice, FK Hořovicko, Senco Doubravka, Bohemians 1905 B a FK Tábor. Staronováčkem je SK Motorlet, sestoupivší z ČFL. Nováčky pak vítěz Pražského přeboru FC Zličín (oba kluby sídlí v Praze 5, a tak se mohou těšit na zajímavé sousedské derby!), jihočeský přeborník Spartak Sezimovo Ústí B (derby s Táborem bude zcela určitě jihočeským hitem!), Graffin Vlašim B (navlas totéž, co v předchozím případě, platí tady o derby s Benešovem a Voticemi!).
U dalších dvou nováčků se zastavme.
Slavoj Koloveč, vítěz přeboru Plzeňského kraje, nejprve deklaroval, že divizi „nebere“, neboť leccos, co se v ní a kolem ní děje, není zrovna „standardní“. Což bylo tvrzení odvážné a v mnohém i pravdivé.
Už už se radovali v Rokycanech, že postoupí z druhého místa, když tu náhle – bum! Chodové z Kolovče svůj postoj nečekaně přehodnotili a divizi kopat chtějí. Copak asi je za tou nečekanou změnou náhledu?
A poslední nováček – FK Litol. S velkou slávou se do divize vloni probojovaly Řevnice. Ale rok jim zřejmě stačil. Ačkoli se bez větších problémů zachránily, pokračovat v soutěži nebudou. Šanci tak dostal tým z předměstí Lysé nad Labem. Bude to hodně zajímavé, sledovat, jak si v divizi povede mužstvo, které ve Středočeském přeboru obsadilo „až“ páté místo. Snad se Litolští neurazí, když je hned na startu divize zařadíme spíše k týmům, které budou usilovat o záchranu. Pokud tomu tak nebude, pak klobouk dolů!

Divize B: Ani Sokolov B, ani Chodov, ani Mariánky…
Baník Sokolov B a Spartak Chodov z této skupiny sestoupily – a protože Viktoria Mariánské Lázně, přeborník Karlovarského kraje, na účast nereflektuje, nebude zmíněný kraj v divizi zastoupen ani jediným mužstvem. Složité ekonomické poměry zjevně dopadly na fotbal v severozápadních Čechách veškerou svou tíhou…
Ve skupině zůstaly pražské týmy Admira (nejlepší ze všech pražských divizionářů), FC Přední Kopanina, Severočeši z Mostu B, Litvínova, Teplic B, Děčína, Vilémova, Brozan a Středočeši z Kladna B, Čelákovic a Jiren.
Pár slov k Viktorii Jirny. Vedení klubu, kde kope hned několik borců s ligovými zkušenostmi, volí už léta pozoruhodnou strategii. Vybojovat si postupovou šanci – a pak pustit do ČFL někoho jiného. Jirny to tak už udělaly potřetí za sebou!
Zajímavost: stačí si projet webové stránky účastníků divize B… Co zjistíme? Kde kdo si stěžuje na to, že právě Jirny se těší mimořádné přízni rozhodčích. I když, objektivně viděno, na jirenském webu si zase postěžovali na rozhodování v posledním divizním utkání Litvínov – Jirny (1:1), prý ve prospěch Severočechů. Tak či tak – fakt, že Jirny budou znovu hrát divizní skupinu B, leckterý klub nijak výrazně nepotěšil. Tečka.
A teď k novým účastníkům. Do B-skupiny byl zařazen Slavoj Vyšehrad, který se neudržel v ČFL. Z A-skupiny sem byl „přemístěn“ Meteor VIII. To znamená, že Praha v tomto oddělení divize uvidí hned tucet městských derby, přičemž zejména dvojí měření sil mezi Admirou a jen kousek opodál sídlícím Meteorem VIII bude v podmínkách Prahy 8 velmi prestižní událostí!
Ze skupiny C přibyl v béčku Podještědský FC Český Dub a černým koněm by mohl být suverénní vítěz přeboru Ústeckého kraje SK Roudnice nad Labem, který tam byl poražen všehovšudy dvakrát.
V podobné situaci, v jaké bude FK Litol v A-skupině, se ocitají i Polepy. Tým z Kolínska, jehož dres oblékají borci se zkušenostmi z ČFL a divize, se ve vyšší soutěži ocitl poté, co se práva účasti vzdal nedaleký Český Brod. Polepy postoupily ze čtvrtého místa Středočeského přeboru, když svou šanci odmítly třetí Úvaly. Co lze čekat od týmu, který jeho boss Jiří Král dovedl za deset let ze 4. třídy až do divize? Toť úkol pro Sibylu, kněžnu Libuši i slepého mládence dohromady!

Divize C: Z Pražanů opět jen Horní Měcholupy
Sestup Žvanic poté, co domácím nebyl v rozhodujícím utkání o záchranu uznán gól na 4:1 a co proti nim Letohrad kopal dvě penalty, bude ještě dlouho „žhavým tématem“. Vsadil bych boty, že rozhodčí Lubomír Vídeňský na tento mač, po němž mu šlo o zdraví, do nejdelší smrti nezapomene…
Od 7. srpna se tedy v divizi C sejde tucet „starousedlíků“ – Nová Paka, SK Semily, OEZ Letohrad, AFK Chrudim, Dvůr Králové, FC Hradec Králové B, Náchod-Deštné, Ústí nad Orlicí, Cidlina Nový Bydžov, FC Velim, na poslední chvíli zachráněný Pěnčín-Turnov a jediný pražský tým SK Horní Měcholupy.
Nováčkové jsou čtyři, vesměs účastníci příslušných krajských přeborů.
Středočeský vyhrál FK Kolín a na rovinu – divize je pro město, kde se roky hrála II. liga či ČFL, ještě pořád skoro málo…
V přeboru Pardubického kraje zvítězil AS Pardubice a dokumentoval tak fakt, že v ryze hokejovém městě jde po letech stagnace (prodej II. ligy do Sokolova) nahoru i trochu podceňovaný fotbal. Vždyť kde jinde se mohou pochlubit dvěma postupy v jedné sezóně?
FK Trutnov vyhrál přebor Hradeckého kraje a postup si vybojoval po zásluze. Konec konců, v Podkrkonoší se před časem hrávala i ČFL.
Největší „peckou“ bylo pak „povýšení“ SK Jičín. Ten skončil v přeboru druhý. A když se Mariánské Lázně ani nikdo jiný z Karlovarského kraje do divize nepřihlásily, přišel na řadu Jičín. Proč právě on? Měl totiž ze všech týmů na druhých místech krajských přeborů v Čechách (netýká se přeboru Středočeského, odkud postupují dva týmy automaticky) nejlepší bilanci.
A tak se SK Jičín dočkal nečekaného posunu vzhůru. Rumcajsovo město si před dlouhými desetiletími užívalo i druhé či třetí ligy – tu tam ale tehdy hrávala již dávno zaniklá vojenská Dukla Jičín.
Účast SK Jičín v republikové soutěži je pro fotbalové fanoušky milým dárkem. Kdyby nic jiného, divizní derby s Novou Pakou, vzdálenou pouhých 17 kilometrů, je očekávaným šlágrem už teď, šest týdnů před startem mistrovské sezony. Hrát se bude v Nové Pace, a to už ve druhém kole 14. srpna.

Aleš Pivoda

Rozlosování Admiry – začínáme ve Vilémově, pak přijede Vyšehrad!

I. kolo (7. srpna):Vilémov – Admira
II. kolo (15. srpna):Admira – Vyšehrad (sestoupil z ČFL)
III. kolo (22. srpna):Český Dub (přeřazen ze skupiny C) – Admira
IV. kolo (29. srpna):Admira – Děčín
V. kolo (5. září):Most B – Admira
VI. kolo (12. září) :Admira – TJ Polepy (vesnice u Kolína, postoupily ze
Středočeského přeboru místo Českého Brodu, který vzdal divizi a bude hrát jen 1. B třídu)
VII. kolo (18. září):Teplice B – Admira
VIII. kolo (26. září):Admira – Čelákovice
IX. kolo (2. října):Kopanina – Admira
X. kolo (10. října):Admira – Jirny
XI. kolo (17. října):Brozany – Admira
XII. kolo (24. října):Admira – Roudnice (vítěz přeboru Ústeckého kraje)
XIII. kolo (30. října):Kladno B – Admira
XIV. kolo (7. listopadu):Admira – Litvínov
XV. kolo (14. listopadu):Meteor VIII (přeřazen z A-skupiny) – Admira