Derby „šemíků“ s „koníky“ skončilo smírem Slavoj Vyšehrad – Admira Praha 1:1 (0:0)

VYŠEHRAD (api) – Divizní derby „šemíků“, jak se už století přezdívá vyšehradskému Slavoji, s černobílými „koníky“, které má ve znaku kobyliská Admira, skončilo dělbou bodů. Objektivně nazíráno, spokojenějším týmem byli po závěrečném hvizdu sudího Šifaldy hosté. Domácí Vyšehrad tlačil, měl k dispozici poměrně dost standardek, vypracoval si víc gólových šancí. Jenže z těch proměnil pouze jedinou, čímž dokázal jen srovnat skóre na 1:1. A tak pykal další domácí jarní ztrátou.

Důležité okamžiky derby:

Ruku domácího hráče patrně přehlédl sudí Šifalda ve 3. minutě a Vyšehrad z toho mohl hned v úvodu gólově profitovat. To by ovšem Jánoš musel z jasné pozice propálit gólmana Admiry Michala. Nestalo se, Vyšehrad z toho vytěžil pouze roh – a pak už nic…

První střelecký pokus Admiry. Paťha v 5. minutě napálil přímý kop z 23 metrů do vyšehradských hradeb před Víškovou brankou.

Hezkou akci předvedli domácí v 10. minutě. Po levém křídle utekl Nosek a jeho přesný centr našel hlavičku matadora Slezáka. Exligový bombarďák ale míč trkl nad břevno a bylo po šanci…

Pokud zahrával Vyšehrad standardní situaci, kopali ji buď Frohna, nebo Budějský. Trestňák prvně jmenovaného ve 20. minutě přinesl zmatek před kobyliskou brankou, ale defenziva hostí dokázala jiskřičky gólového požáru uhasit vyřešit razantním odkopem do bezpečí.

A opět Frohna – ve 25. minutě z jeho rohového kopu hlavičkoval nebezpečně Bošanský. Leč vedle a hosté si oddechli…

Za dvě minuty o sobě dali vědět také admiráci. Čmejlův kroucený přímý kop z úhlu vyrazil brankář Víšek pěstmi daleko do pole.

Že se Budějský umí z trestného kopu trefit naprosto přesně, o tom se před týdnem přesvědčili v derby hráči libeňského Meteoru. Admira to měla pocítit ve 33. minutě – Budějský zacílil do tyče a dobíhající Horkavý pálil z dorážky vedle. Však se také chytal za hlavu… Největší šance první půle!

Docela nadějně to pro Admiru vypadalo ve 37. minutě, kdy Paťha zleva našel přesným centrem neobsazeného Mička. Ten ale v pokutovém území, sám před Víškem, smolně uklouzl a míč nezpracoval. Tady paní Štěstěna zase popřála „šemíkům“.

Po přestávce vlétli domácí do druhé půle jako velká voda. Ve 48. minutě Chlumský vybídl k otevření skóre Jánoše, jenž zkusil „tenisovým lobem“ vyzrát na brankáře Michala. Ten ale svůj tým znovu výtečně podržel a míč vytáhl na roh.

Jak to občas bývá, v době vyšehradského tlaku přišel kobyliský gól. V 56. minutě střílel Mamurov přímý kop a odražený míč poslal Petr do Víškovy sítě – 0:1.

V 61. minutě pálil z přímého kopu Frohna a Michal – v této chvíli poprvé a naposledy trochu nejistě – odvrátil míč na rohový kop.

Tlak „šemíků“ sílil, přicházely další standardky. V 70. minutě opět centrovaný přímý kop Frohny, Michal míč vyrazil a Kurek ho v posledním zlomku vteřiny odpálil daleko do pole a tím do bezpečí.

Přesto však Admira své těsné vedení neubránila. Centr zprava v 72. minutě vyšehradská ofenziva tlačila do sítě. Hlavičku střídajícího Kavky z modré skrumáže sice Michal ještě dokázal vyrazit, ale na dorážku Slezáka už by byl krátký i brankář mistrů světa Casias – 1:1.

„Šemíci“ přidali páru jako kdysi legendární parník Vyšehrad na Vltavě, Admira ale zodpovědně bránila a do šancí se domácí už prakticky nedostávali. Skórem mohl ještě pohnout v 76. minutě Kavka. Nechal za sebou ve sprintu Komínka a z úhlu postupoval nebezpečně na branku hostí. V té chvíli zatáhl za záchrannou brzdu razantním, leč čistým skluzem Mamurov – a bylo po šanci Slavoje.

Nic důležitého se pak už před žádnou brankou nestalo, pokud pomineme neúspěšný pokus střídajícího Matusznyho dostihnout míč takzvaně „na dlouhou nohu“.

A tak si „šemíci“ s „koníky“ body podělili.

O tom, že remíza v derby se zamlouvala Jirnům, Brozanům i Roudnici, tedy mimopražským týmům z horních pater divize B, není samozřejmě pochyb.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Hendrych, Horkavý, Chlumský – Frohna, Slezák, Dubský, Nosek (78. Matuszny) – Jánoš (56. Kavka), Bošanský. Trenér Formánek.

Admira: Michal – Mamurov, Vosický, Komínek, Paťha – Šimáček, Mičko (84. Šindelář), Martinic, Čmejla (90. Uhlíř), Kurek (72. Jehlička) – Petr. Trenér Jeřábek.

ŽK: 2:4
Ohlášeno bylo 532 diváků.

Jak to viděli trenéři:

Jiří Formánek (Vyšehrad): „V první půli jsme byli jasně lepší, měli jsme pět, možná šest šancí, ale bez efektu. Po přestávce jsme lacino inkasovali, když Admira vystřelila za celý zápas všehovšudy dvakrát mezi tyče. Ale dala gól, a tak má bod, pro který sem přijela. Když Admira o gól vede, těžko se proti její obraně útočí, a na našem úzkém hřišti není moc jiných možností, než to opakovaně zkoušet vysokými centrovanými balóny. Pro nás je tato remíza prohrou a prohráli jsme si to sami…“

Karel Jeřábek (Admira): „Viděli jsme klasické derby, místy trochu vyhrocené, ale vše proběhlo v mezích pravidel. Pro nás je remíza úspěchem, domácí hrozili hlavně ze standardek, kterých měli více než my. Řekl bych, že Vyšehrad se v první půli dostal do dvou, tří dost nebezpečných situací. Po přestávce nám vyšla naše standardní situace, dali jsme gól a mysleli jsme si, že bychom vedení mohli udržet. Další tlak domácích ale přinesl vyrovnání. Potom už ovšem Vyšehrad gólovou příležitost k rozhodnutí derby neměl. Svoje mužstvo bych chtěl pochválit za bojovnost. Doufám, že se blýská na lepší časy a že už v příštím kole proti Českému Dubu smažeme výpadek z prvního jarního kola v Satalicích proti Vilémovu.“

Naši střelci: V čele je nadále Martinic

7 – Martinic (4 doma + 3 venku);
6 – Mičko (4 doma + 2 venku);
5 – Kubice (2 + 3), Paťha (5 + 0);
4 – Kurek (3 + 1);
3 – Jehlička (1 + 2);
1 – Vosický (0 + 1), Majer (0 + 1), Petr (0 + 1), Šindelář (1 + 0), Mamurov (1 + 0)