Admira srazila teplické juniory zkušeností a důrazem FK Admira Praha – FK Teplice B 2:0 (0:0)

KOBYLISY (api) – Vzhledem k odpolednímu ligovému utkání Liberec – Teplice přivezl tentokrát trenér severočeského béčka Lukáš Přerost do Kobylis skutečně juniorku. Jedinou prvoligovou tváří byl Tesařík na levé straně zálohy. A byly to dva faktory, kterými Admira velmi dobře hrající žlutomodrou rezervu udolala – důrazem a taky zkušenostmi.

Přece jen, Klinka za sebou má několik ligových a taky dvě zahraniční angažmá, Jehlička kopal kdysi II. ligu za Xaverov, Martinic, Čmejla a Mamurov mají leccos odkopáno v ČFL, Petr hostuje z druholigové Vlašimi, Majer si v Bohemians Praha taky zahrál vyšší soutěž.

A protože domácí fotbalisté prokázali jak před vlastní, tak i před soupeřovou brankou podstatně víc důrazu než tepličtí mladíci, nakonec z toho rezultovalo dvoubrankové vítězství Admiry. Technická vyspělost juniorů ze Stínadel, jejich souhra i velmi slušná fyzička byly tentokrát prostě málo.

Důležité okamžiky utkání

První střelecký pokus v utkání předvedl po třech minutách hry teplický Kohout. Pálil vedle tyče.

Domácí kontrovali až ve 13. minutě. Přihrával Paťha, střílel Čmejla – metr nad. A sklidil potlesk!

Moc pěkně se koukalo v 19. minutě na Mičkův tah směrem k teplické brance po pravém křídle. Precizně se uvolnil přes Šaldu, našel ve „vápně“ Klinku, jehož bombu gólman Pechatý jen tak tak vyrazil. A zase se v Kobylisích tleskalo…

Do třetice si Admira vysloužila potlesk ve 30. minutě, když Jehlička u pravého rohu pokutového území elegantně zasekl míč a falšovanou střelou jen těsně minul protilehlou „šibenici“.

Skóre tak mohl otevřít ve 32. minutě Severočech Česlák. Technicky se protáhl přes dva zadáky domácích a zakončil dobře, k tyči. Ovšem brankář Admiry Michal vytáhl ze svého brankářského rejstříku znamenitý tygří skok a nadvakrát tuto „loženku“ Česlákovi zmařil.

Poslední zápis v reportérském bloku z první půle připomíná 41. minutu, kdy domácí Martinic přiklepl míč doleva Kurekovi, který nacentroval před branku, kde míč zasáhl jeden ze zadáků Teplic B hlavou. Odtud balon doputoval na kopačku Jehličky, který pumelicí málem udělal díru do betonové zdi vedle tyče severní branky.

Po přestávce to ale byli hosté, kdo byl brzy blizoučko prvnímu gólu utkání. Krátký přesprintoval dva zadáky Admiry a najednou byl v hodně slibné střelecké šanci. Michala v brance Admiry ale neprostřelil – gólman zasáhl kolenem a zachránil Admiře čisté konto.

Že tato chvíle bude Severočechy mrzet, bylo jasné už za tři minuty. Běžela 50., Mamurov zleva našel táhlým křížným pasem Martinice, jehož přihrávku odvrátila hostující obrana nedůrazně jen ke Kurekovi na hraně pokutového území. A Jiří Kurek, slavící toho dne jmeniny, prostřelil všechno, co mu stálo v cestě – 1:0.

A za pět minut už bylo gólově „vymalováno“. Čmejla zahrál přímý kop skoro z téhož místa, odkud centroval Mamurov před první brankou. Teplický gólman Pechatý míč vyboxoval přesně na domácího Komínka, který se trefil v tomto divizním ročníku vůbec poprvé. Po zemi pod gólmanem – 2:0.

V 61. minutě to Martinic trochu přehnal se zkušeností a nadhledem. Dovolil si kličku před vlastním „vápnem“, jenže přišel o míč a hostující Gagula měl najednou na kopačce gólovku! Naložil s ní ale prachmizerně, pálil přímo do koše gólmana Michala.

Že to tepličtí junioři ve spolupráci se zkušeností Tesaříka opravdu umějí, ukázal jmenovaný spolu s Gagulou a zakončujícím Krátkým. Ten ale zase „umřel“ na nedůraz a Michal v bráně neměl s jeho nemastnou neslanou polostřelou žádnou větší práci.

Mladičký Krátký to ale pořád zkoušel. V 70. minutě volil střelu a zase našel koš Michalovy náruče, i když měl dva lépe postavené spoluhráče. Asi ta nezkušenost…

Ku cti Severočechům přičtěme, že je dva inkasované góly nikterak nesrazily na kolena. Opakovaně se snažili dobýt kobyliskou branku. V 70. minutě utíkal střídající Leibl po levé straně. Nacentroval před branku, kde skákal Gagula, leč nedoskočil. Míč tak přelétl doprava ke Krátkému, který mu ovšem udělil nohejbalovou faleš, takže se „kůže“ vznesla do výše a dopadla za brankovou čáru – ale dost daleko od tyče…

Kobyliské hlediště zatleskalo ještě v 84. minutě Vosickému, který si Čmejlův centr z rohu zpracoval na prsou a pálil – nad. Reklamoval přitom jemnou teč teplického beka a tudíž další roh, ale rozhodčí Svoboda žádnou teč neviděl a kopalo se od severočeské branky.

Konec marným snahám Teplic B o korekci výsledku udělali tři zadáci Admiry, kteří v součinnosti čistě zastavili technické fintění Tesaříka v pokutovém území a do šance ho v 89. minutě nepustili. To bylo vše, a tak tři body nakonec zůstaly v Kobylisích. Po zásluze, protože na zkušenost a důraz Admiry nenašli jinak skutečně solidní fotbal předvádějící junioři ze Stínadel ani jednou gólový recept.

Jak to viděli trenéři

Karel Jeřábek (Admira): „Dobrý zápas s kvalitním soupeřem, který potrápil favorizovanou Roudnici a jistě potrápí i řadu dalších týmů, byl v první půli hodně vyrovnaný. Rozhodla naše zkušenost a střelecká pohotovost. Teplice B totiž hrály, jak se říká, po vápno, ale dál – konec… Ztroskotaly na vlastní střelecké nemohoucnosti. Shrnuto: my jsme dali dva góly, proto jsme vyhráli.“

Lukáš Přerost (Teplice B): „První půle byla v poli naprosto vyrovnaná. Ovšem po přestávce rozhodla agresivita a důraz Admiry v našem pokutovém území. Oba góly jsme přitom soupeři darovali. Při prvním náš obránce odhlavičkoval míč na šestnáctku k nohám soupeřova hráče do střelecké pozice. A druhý gól – nedůrazný zákrok brankáře a zase snadná trefa domácího hráče. Měli jsme čtyři, možná pět střeleckých příležitostí, ale na rozdíl od domácích nám při zakončení chyběl právě důraz. V sestavě jsme měli tři kluky z ligového dorostu, tohle pro ně byla vítaná zkušenost otrkat se v konfrontaci s kvalitním týmem z popředí tabulky. Pozitivem je, že jsme tu dokázali sehrát vyrovnaný zápas. V poslední dvacetiminutovce jsme tlačili a soupeř tak měl několik brejkových možností útočit do naší otevřené obrany. Gól už jsme ale nedali ani my, ani Admira.“

Před 210 diváky pískal sudí Svoboda. Hráno velmi slušně a fér, ŽK jen 1:0 (Martinic).

Sestavy:

Admira: Michal – Paťha, Komínek, Vosický, Mamurov – Čmejla, Martinic (80. Kubice), Jehlička (65. Majer), Kurek – Mičko, Klinka (74. Petr).

Teplice B: Pechatý – Müller, Jelen, Vaněk, Šalda – Krátký, Kohout (65. Leibl), Česlák, Tesařík – Gagula, Kodeš (75. Verbíř ml.).

Ostatní výsledky a tabulka divize B na adrese:
http://vysledky.lidovky.cz/fotbal/fotbal_soutez.php?id_soutez=1107&id_session=

Autorem snímků z utkání Admira – Teplice B je sportovní fotograf Ondřej Hanuš. Za možnost zařadit je na naše stránky mu FK Admira děkuje.
http://ondrahanus.rajce.idnes.cz/Fotbal_-_FK_Admira_Praha_-_Teplice_B_24_4_2011/

Naši střelci: V čele stále Martinic a Mičko

7 – Martinic (4 doma + 3 venku), Mičko (4 + 3);
6 – Paťha (6 + 0);
5 – Kubice (2 + 3), Kurek (3 + 2);
3 – Jehlička (1 + 2), Vosický (2 + 1);
2 – Klinka (0 + 2), Petr (0 + 2);
1 –Majer (0 + 1), Šindelář (1 + 0), Mamurov (1 + 0), Komínek (1 + 0), Uhlíř (1 + 0).

Diváci na Admiře

347 – Admira v. Jirny 1:1
275 – Admira v. Polepy 5:0
260 – Admira v. Vyšehrad 5:0
247 – Admira v. Most B 2:1
225 – Admira. v. Roudnice 1:0
220 – Admira. Čelákovice 0:0 (středeční dohrávka)
211 – Admira v. Děčín 3:1
210 – Admira v. Teplice B
200 – Admira v. Český Dub 2:0
185 – Admira v. Vlašim 0:1 (Ondrášovka Cup)
180 – Admira v. Litvínov 6:1
110 – Admira. Vilémov 0:1 (v Satalicích)

Za týden zajíždíme ve XXIII. kole divize B do Čelákovic. Na hřišti tamního Unionu nastoupíme v sobotu 30. dubna, výkop v 17.00 hod.

Zamyšlení: Nebude juniorům chybět konfrontace se zkušeností?

Vcelku zajímavé téma nechtěně otevřel trenér hostí Lukáš Přerost, když ocenil fakt, že teplické mládí mělo na Admiře možnost konfrontace se zkušeností řady kobyliských hráčů. To je určitě pravda. Jen se naskýtá trochu kacířská otázka. Jestliže ČMFS rozhodl o samostatné soutěži juniorek ligových týmů, nebude právě tato konfrontace se zkušeností mladým hráčům zápas co zápas proti soupeřům stejné věkové kategorie chybět?

„Já osobně si myslím, že bude. A to hodně,“ pravil domácí kouč Karel Jeřábek lakonicky.

Nu, necháme se překvapit. Na druhou stranu absence béček ligových týmů v ČFL a divizi přinese přinejmenším jedno pozitivum. Každý tým bude vědět, na čem je. Pokud se trenéři rozhodnou sledovat soupeře, ukáže jim každý zápas přibližný obrázek výkonnosti a sestavy protivníka. Odpadnou situace, které důvěrně známe. Hrajeme s béčkem ligového klubu. Kolik pendlů za něj asi nastoupí? Žádný? Tři? Nebo pět?
Například na derby Admiry se Spartou B v ČFL poslal tehdejší trenér A-týmu z Letné hned devět svých svěřenců z širšího kádru. S úsměvem to zdůvodnil slovy: „Jsou to profesionálové, musejí prostě hrát.“ Nastoupili, hráli a Admiře dali šest branek.

OK, proč ne – kdyby ovšem hned v příštím kole tatáž Sparta B nenastoupila proti jinému soupeři zcela bez posil z áčka, výhradně jen s juniory.

Že takovou praxí ligových klubů trpěla a pořád trpí regulérnost soutěží, o tom si cvrlikají už roky fotbaloví vrabci na kdejaké třetiligové i divizní střeše.

Tohle by se tedy mělo se zavedením povinné soutěže juniorek stát minulostí…