Bod s cenou vítězství jsme zaplatili Paťhovým vyloučením SK Union Čelákovice – FK Admira Praha 0:0

ČELÁKOVICE (api) – Nic před příjezdem výpravy a příznivců Admiry do Čelákovic nenasvědčovalo tomu, co se bude v sobotu 30. dubna na hřišti a v hledišti stadionku U Hájku odehrávat. Zdálo se, že vztahy mezi kluby jsou v pohodě, neboť vedení Unionu vyhovělo žádosti Admiry o přesunutí zápasu z 10.15 hodin na 17.00, aby naši funkcionáři a fandové stihli zápas po dopoledním turnaji přípravek ročníku 2000 na Admiře.
Jenže…
Zápas se hrál ve vypjaté, vyhrocené atmosféře, kterou od počátku rozpoutávali někteří domácí diváci, bohužel včetně hrstky funkcionářů Unionu. Příčinou byly, jak se dalo vyrozumět, jisté momenty a údajné křivdy z poměrně nedávné historie vzájemných vztahů obou klubů. A to včetně dvou červených karet, které viděli hráči Čelákovic v podzimním pražském utkání, jež skončilo 0:0. Na adresu skupiny našich funkcionářů a příznivců pršely prakticky po celou dobu osobní urážky jednotlivců, znevažování našeho klubu i hlavního města, včetně vulgárních výrazů. Sprosťáren (nebudeme raději citovat) nezůstala ušetřena dokonce ani členka výkonného výboru FK Admira Maruška Kutišová, které bylo mimo jiné doporučeno, aby si vzala vařečku a táhla domů k plotně.
Jirka Kurek nedohrál, po opakovaném nevybíravém faulu kulhal a byl střídán v 84. minutě s nepěkným krvavým šrámem na noze. Jeden z domácích činovníků, hlídající vstup do kabin, k tomu hlasitě vykládal, že tohoto hráče Admiry dobře zná už od dorostu. A to jako letitého simulanta…
Je pravda, že z naší strany zazněly v odpověď také několikrát ironické poznámky a repliky, stejně jako hlasitý podiv nad verdikty rozhodcovské trojice, což atmosféru rozhodně nezklidnilo – právě naopak. Mimochodem, zápas řídil sudí Janoch z Plzně. Týž, který v loňském ročníku divize „umně režíroval“ vítězství Chomutova 2:1 na Admiře v jeho honbě za postupem do ČFL. Mnozí si to moc dobře pamatujeme, byl to tehdy „nezapomenutelný zápas“…

A teď k dění na čelákovickém trávníku. Domácí na jaře vyhráli pouze nad Kladnem B 3:1, jinak ve všech zápasech padli, a tak šli do souboje s Admirou s oním pověstným „musíme“!
Rozhodcovská trojice ve složení Janoch – Grimm, Kříž od první minuty nastavila posuzování situací na hřišti poněkud zvláštním způsobem. Kulantně řečeno, při prohřešcích proti pravidlům včetně ofsajdů neměřila oběma týmům spravedlivě stejným metrem.

Po pouhých devíti minutách takto řízeného mače vyfasoval zkušený Tomáš Klinka ŽK za řeči, když okomentoval již několikátý výrok sudího v neprospěch Admiry.

První „trma vrma“ před naší brankou se strhla v 11. minutě, když domácí Veselý, který ještě nedávno hrával právě u nás, zatáhl míč po pravé straně, odcentroval a ze skrumáže odražený míč napálil Dalekorej nad břevno.

Od 25. minuty jsme hráli o deseti. Za řečnění byl do sprchy předčasně poslán Marek Paťha.

Faktem je, že Union měl před sebou přinejmenším 65 minut přesilovky. A jak s ní naložil? Mizerně. Přes veškerou snahu míč ani jednou neprotlačil za záda našeho brankáře Petra Michala, který tak vychytal v tomto ročníku už svou jedenáctou nulu!

Přitom šance si domácí vypracovali. Hned dvě minuty po vyloučení Paťhy trefil Dušek břevno.

Za pár okamžiků viděl ŽK v ruce sudího Janocha Jirka Mamurov.

Hodně blízko brance byli naopak naši ve 33. minutě. To Michal Mičko technickou kličkou „opil“ na hranici velkého vápna stopera domácích a předložil doleva lahůdku svému jmenovci Uhlířovi. Ten pálil placírkou a Čelákovice se v té chvíli modlily, aby balón minul tyč za bezmocným gólmanem Janáčkem směrem nikoli do sítě, ale do autu. Což se bohužel stalo – asi o půl metru… Škoda!

Z protiútoku agilní Veselý předložil zajímavou přihrávku také agilnímu Dalekorejovi. Jeho pumelici odvrátil Petr Michal na roh.

Ve 38. minutě podnikla Admira akci po ose Jiří Kurek, Tomáš Klinka, Jan Martinic, přičemž hlavičku posledně jmenovaného brankář Janáček v pádu chytil.
O přestávce stáhl trenér Karel Jeřábek ze hry už napomínaného Mamurova, nechtěl riskovat druhé vyloučení. Přišel David Jehlička.

Druhou půli zahájil Union náporem. Ve 49. minutě po rohu Dalekoreje střílel z hodně nadějné pozice Homola. Vedle – a chytal se za hlavu…

Za minutu se v šanci ocitl Prošek. Taky minul branku.

Ani oslabená Admira nezahálela, v 54. minutě Jirka Kurek zkusil překvapit jedovkou gólmana Janáčka, ale na švestkách ho nenachytal.

Nadějnou čelákovickou gólovou příležitost zmařil obětavým pádem pod nohy Dalekorejovi po hodině hry Petr Michal.

V 68. minutě napomenul sudí Janoch žlutou kartou čelákovického Duška.
V 73. minutě odcentroval Dušek zprava na hlavičku Dalekoreje, kterého znovu vychytal Michal.
Pak byl „požlucen“ Stanislav Komínek.
S přibývajícími minutami a stále se neměnícím skóre 0:0 narůstala frustrace domácích, takže si střídající Janda a hned po něm taktéž střídající Koch vysloužili za nepěkné fauly také po ŽK. A to ještě minimálně dva fauly volající také po napomenutí rozhodčí vůbec neodpískal.

Ani domácí pořadatel na tabuli, ani hlasatel mikrofonem neoznámili, jak dlouho se bude nastavovat. A tak se hrálo ještě dost přes čas, ale náš zkušený tým už si plichtu proti bezhlavě a bez myšlenky útočícím domácím pohlídala.

Sestavy

Union: Janáček – Veselý, Havlát (46. Koch), Homola, Flekač (48. Janda) – Dušek, Skuhravý (44. Prokeš), Jelínek, Nový – Dalekorej, Kraus.

Admira: Michal – Paťha, Komínek, Vosický, Mamurov (46. Jehlička) – Čmejla, Martinic, Uhlíř, Kurek (84. Šindelář) – Mičko, Klinka (75. Petr).

Ohlášeno bylo 85 diváků (z toho asi tři desítky přijely z Prahy), nejslabší návštěva za poslední roky. Podle místních funkcionářů byla pro čelákovické příznivce kopů do míče velkou konkurencí souběžně hraná extraliga nohejbalu Čelákovice – Vsetín.

Jak to viděli

Milan Šikl (asistent trenéra Unionu): „Potřebovali jsme už vyhrát, ale nepodařilo se… Měli jsme dvě tři tutovky, jenže gól jsme nedali, a bez gólu vyhrát nemůžeme. Byl to souboj našeho mládí s admiráckou zkušeností, která se projevovala jak v osobních soubojích, tak i jinak. Fakt, že jsme hráli pětašedesát minut proti deseti, pro nás byl spíš nevýhodou. Z praxe víme, že oslabený tým se většinou semkne a bojuje. Přesně to předvedla Admira, a tak zápas skončil bez branek.“

Karel Jeřábek (trenér Admiry): „Nerad brečím, ale to, co jsem zažil dnes, snad už zase dlouho nezažiju. Rozhodčí nás prostě nenechali hrát, a tak jsme aspoň bojovali. V deseti proti čtrnácti. Při vší úctě k domácímu týmu, který potřeboval vyhrát – kdybychom byli na trávníku jen v devíti, dnes by nám Union gól zřejmě stejně nevstřelil. Ale jedno ocenění pro Čelákovice přece mám. Je tu hezké hřiště…“

Mgr. Jan Martinic (ředitel FK Admira): „Chtěl bych poděkovat týmu za heroický výkon v rádoby divizních Čelákovicích. Hrát proti čtrnácti, respektive patnácti, pokud do toho zahrnu i delegáta, je opravdu nadlidský výkon. Díky disciplinovanosti, kterou obdivuji, jsme dohráli alespoň v deseti hráčích, i když téměř celých sedmdesát minut. Uhráli jsme remízu, která se v tomto případě rovná vítězství.“

Ostatní výsledky a tabulka divize B na adrese:
http://vysledky.lidovky.cz/fotbal/fotbal_soutez.php?id_soutez=1107&id_session=

Ve XIV. kole divize B přivítáme doma FC Přední Kopanina. Pražské derby se uskuteční v neděli 8. května v 10.15 hodin.