Spravedlnost nakonec nezůstala slepá FK Admira Praha – Sokol Brozany 1:0 (0:0)

KOBYLISY – Souboje Admiry s brozanským Sokolem v divizi tradičně končí jednobrankovým vítězstvím toho týmu, na jehož trávě se zápas hraje. Z této zvyklosti nevybočil ani mač 26. kola skupiny B, který měl místy parametry ČFL a který rozhodla branka Kureka v 75. minutě.
Kromě první desetiminutovky, jež patřila Severočechům, byla hra v první půli vyrovnaná. Po obrátce už se začali viditelně prosazovat domácí. Nejprve dunělo nad brankářem Brozan břevno a sedm minut poté Admira rozhodla o své vydřené, přitom zasloužené výhře.
Na obou stranách se urodily i další šance. Ovšem brankář našeho týmu Michal udržel už potřinácté v této sezóně čisté konto a ani gólman hostí Kudrna jiný míč než ten jediný z Kurekovy kopačky za svá záda nepustil.

Důležité okamžiky utkání

První opravdu nebezpečnou akci předvedly v 7. minutě Brozany. Černý Corea našel volného Kopeckého, z jehož centru hlavičkoval exligový borec v dresu Severočechů Divecký – ale vedle. Krásný fotbalový moment!

Z protiútoku si vynutila Admira faul. Jehličkův přímý kop gólman Kudrna podběhl a Mičko z úhlu hlavičkoval – taky vedle.

Ve 13. minutě se Admiře povedl útok, kdy Kurek nabil Čmejlovi, jehož bomba mířila mezi přesně tyče. Jenže trefila smolně spoluhráče Petra, který se pak z trávníku ztěžka zvedal jako boxer po k. o.

Vzápětí na druhé straně našel prostor branky Admiry brozanský Vacek. Michal byl ale pozorný a míč chytil do koše.

Signál v 16. minutě Admiře skoro vyšel… Jehlička rozehrál přímý kop lišácky na nehlídaného Martinice, tomu by bývalo stačilo jen líznout míč hlavou. Jenže těsně minul – to byla branková situace.

Vzápětí Mičko vydřel na půli zdánlivě ztracený míč, dlouhým sprintem utekl hostujícímu bekovi a od rohového praporku zacentroval. Kurek však hlavou nemířil přesně… Pár desítek vteřin poté se Čmejla vydal do sóla, které zakončil přesně mířenou, leč nepříliš prudkou střelou. Gólman Sokolů ji v pádu chytil.

Ve 26. minutě Čmejla našel dlouhým pasem napříč hřištěm Kureka. Ten na hranici vápna proti zkušenému zadákovi Brozan Radovi míč zasekl a levou jedovatě vypálil. Vyprášil rukavice brankáři Kudrnovi.

Dlouho se pak hrálo od šestnáctky k šestnáctce. Až ve 42. minutě střílel Jehlička přímý kop, který Kudrna zase vyrazil. Admira ovšem chtěla jít do kabiny s jednobrankovým vedením, a tak to zkoušela dál. Akci Kureka a Kubiceho zakončil střelou Čmejla – brankář Brozan míč znovu vyboxoval. A Čmejlovu dorážku zleva chytil do koše. Branka tedy do půle nepadla.

Po přestávce se Admira do Severočechů zakousla a vypracovala si během čtvrthodiny čtyři nadějné situace. Hned ve 46. minutě zleva centroval Kurek. Mičko trkl míč hlavou směrem mezi tyče, avšak pro gólmana Kudrnu to byla jen pobídka k efektní robinzonádě.

Vzápětí zahrával Kubice přímý kop. Míč se snesl doleva k volnému Mičkovi, který z voleje minul branku…

Brozany se jen bránily. V 50. minutě se dostal k míči Kubice a posléze se Čmejla ocitl tváří v tvář brankáři Sokola. Zkusil ho přelobovat – neúspěšně.

Deset minut poté skončila akce po ose Uhlíř, Komínek, Kubice střelou posledně jmenovaného vedle. A vzápětí další šance Admiry! Čmejla zleva přetáhl hru na Petra, který nabil Kurekovi. Ten se opřel do míče – a přestřelil břevno.

Pak o sobě taky dali vědět Severočeši. V 63. minutě centroval z přímého kopu od postranní lajny Kopecký a robustní Rada se prosadil hlavou. Ale míč těsně minul tyč admirácké branky. Nadějná příležitost Brozan…

Z protiútoku našel Uhlíř dobře nabíhajícího Kubiceho, jehož ránu vytěsnil brankář Kudrna na roh.

Hosté sice byli pod tlakem, ale snažili se, byť spíš sporadicky, ohrožovat Michalovu branku a otevřít skóre. V 65. minutě jim to skoro vyšlo. Kopecký našel dlouhým autem ve vápně Coreu, jehož jedovka prosvištěla těsně nad břevnem!

Tři minuty poté napálil Mičko míč přímo do břevna nad hlavou v té chvíli už překonaného brozanského gólmana!

Ale i Severočeši „zlobili“. Z Kopeckého rohu hlavičkoval dobře postavený a nekrytý Rada, zase jen těsně vedle.

V 75. minutě signalizoval sudí Haleš výhodu našeho týmu po faulu ve středu hřiště. Kurek svižně zaútočil a naprosto přesně zakončil. Po zemi otevřel skóre – 1:0. Byla to pro něj odměna za celkově povedený zápas.

A protože v 86. minutě Vacek na druhé straně přestřelil z nadějné pozice při přímém kopu, zápas skončil tak, jak souboje Admiry s Brozany běžně končívají. Jednobrankovým vítězstvím našeho týmu. Pro nás je výhra v přímém střetu o třetí místo tabulky cenná mimo jiné i proto, že chybělo pět hráčů standardní sestavy (Paťha a Mamurov v trestu, Zahálka a Majer zranění, exligový Klinka absentoval z důvodu úmrtí v rodině). Naproti tomu Brozany postrádaly před týdnem vyloučeného exligistu Velebu.

Před 213 diváky zápas řídil rozhodčí Haleš, asistovali Zb. Novotný a Novák.

ŽK 2:3 (51. Mičko, 80. Čmejla – 55. Vaněk, 74. Brožík, 88. Kopecký).

Admira: Michal – Kurek (89. Štefan), Komínek, Vosický, Jehlička – Uhlíř, Martinic, Kubice (80. Šindelář), Čmejla – Mičko, Petr.

Brozany: Kudrna – Tupý, Rada, Pešula, Kühn – Vaněk (77. Goumbi), Kopecký, Corea, Vacek (86. Lédl) – Divecký, Brožík.

Jak to viděli trenéři

Karel Jeřábek (Admira): „Začátek se nám moc nevydařil, deset minut jsme byli pod tlakem. Pak se hra začala vyrovnávat a my jsme přejímali taktovku. Celý druhý poločas už byl v naší režii, přesto měl soupeř tři vyložené šance. My jsme jich měli ale ještě víc a jsem rád, že aspoň jednu z nich jsme proměnili. Podali jsme bojovný výkon, zápas se musel divákům líbit, byl bohatý na šance a mělo padnout víc branek.“

Jiří Němec (Brozany): „A co byste tam chtěl psát?“ (Odpověď na slušnou žádost o stručné zhodnocení zápasu.)
„Napiš si tam, co chceš!“ (Změna z vykání na tykání.)
„Říkám ti znova, napiš si, co chceš!“ (Řečeno hlasitě před několika přítomnými svědky. A to poté, co jsem trenéra hostí ujistil, že nepotřebuji psát, co sám chci, nýbrž že stojím o zhodnocení utkání z úst trenéra Brozan.)
„Tak napiš, že trenér Němec se odmítl k utkání vyjádřit.“ (Poté, co jsem ho naposledy slušně požádal o komentář s tím, že Jiří Němec je bývalý reprezentant, hvězda naší kopané i bundesligy, a že by měl tudíž vystupovat i jako vzor pro mladší fotbalisty.)

Jiří Němec má už odedávna přezdívku „Němej“ a po utkání jsem byl jedním z funkcionářů Brozan přátelsky upozorněn, že se zřejmě nebude chtít pro média vyjadřovat. „Němej“ ovšem Jiří Němec rozhodně nebyl během utkání na lavičce, odkud opakovaně diskutoval s tribunou za svými zády, kde dokonce jednoho diváka napomínal, aby se choval slušně (sic!). Ale debatoval i s lavičkou Admiry, Davidu Jehličkovi hlasitě vyčítal údajné nasimulování vcelku zjevného faulu poblíž půlicí čáry. Kriticky se nahlas vyjadřoval i k některým verdiktům rozhodčího během hry. Po zápase sudímu Halešovi vyčetl odpískání útočného faulu Brozan ve vápně Admiry těsně před koncem.
Zápasu přihlížel i internacionál Ladislav Vízek, který Jiřímu Němcovi při odchodu do kabin řekl: „To se, Jirko, nemůžeš divit. Opakovaně rozhodčího naštveš. Váš hráč se na trávě povaluje, aniž by se ho někdo dotkl. A pak nadskakuješ, když sudí odpíská jeden faul, který možná byl a možná nebyl.“
Sudí Haleš: „Viděl jsem tam faul, proto jsem ho pískl.“
Dovolím si tedy, když mě k tomu Jiří Němec opakovaně vyzval, opravdu napsat, co chci. Od fotbalisty jeho formátu, kterým jako exligový hráč (ČB, Dukla, Sparta, Blšany, Žižkov), reprezentant (stříbro z ME 1996), osobnost německé ligy a Poháru UEFA (Schalke 04) a zkušený trenér (mj. Dukla, Brozany) zcela nepochybně je, bych čekal trochu nadhledu a sportovního přístupu. Zatím jsem u žádného jiného trenéra žádného divizního týmu hostujícího na Admiře podobné chování nikdy nezaznamenal. A to ani v letech ČFL či Pražského přeboru.
Podotýkám, že jsem jako novinář a fotbalový publicista dělal rozhovory s fotbalisty, kteří toho možná dosáhli ještě víc, než Jiří Němec. Uvedu jen ty největší osobnosti: s panem Josefem Masopustem (stříbro z MS, fotbalista Evropy 1962), s panem Josefem Jelínkem (stříbro z MS), s panem Ivo Viktorem (mistr Evropy), s panem Antonínem Panenkou (mistr Evropy), s panem Františkem Veselým (†, mistr Evropy), s panem Ladislavem Vízkem (olympijský vítěz), s panem Vladimírem Šmicerem (vítěz Ligy mistrů). Na všechny vzpomínám v tom nejlepším, nikdo mi nikdy nedal najevo despekt a pohrdání, jako Jiří Němec. Abych byl přesnější – nejde vůbec o mne. Jde o velkou spoustu čtenářů a fandů kopané, pro které slova slavných fotbalistů zachycuji a kterým je pak v tisku, v knize či na internetu předávám. Že pan Němec s prominutím kašle především na ně, to mě opravdu mrzí.

Aleš Pivoda

Ostatní výsledky a tabulka divize B na adrese:
http://vysledky.lidovky.cz/fotbal/fotbal_soutez.php?id_soutez=1107&id_session=

Kuloárové řeči, že Jirny na jaře poprvé prohrají v Roudnici, se naplnily – domácí vyhráli 2:1…

Naši střelci: Kurek se dotahuje na Mička!

8 – Mičko (5 doma + 3 venku);
7 – Martinic (4 doma + 3 venku), Kurek (5 + 2);
6 – Paťha (6 + 0);
5 – Kubice (2 + 3);
3 – Jehlička (1 + 2), Uhlíř (2 + 1), Vosický (2 + 1);
2 – Klinka (0 + 2), Petr (0 + 2);
1 – Majer (0 + 1), Šindelář (1 + 0), Mamurov (1 + 0), Komínek (1 + 0).

Diváci na Admiře

347 – Admira v. Jirny 1:1
281 – Admira v. Kopanina 3:0
275 – Admira v. Polepy 5:0
260 – Admira v. Vyšehrad 5:0
247 – Admira v. Most B 2:1
225 – Admira v. Roudnice 1:0
220 – Admira v. Čelákovice 0:0 (středeční dohrávka)
213 – Admira v. Brozany 1:0
211 – Admira v. Děčín 3:1
210 – Admira v. Teplice B
200 – Admira v. Český Dub 2:0
185 – Admira v. Vlašim 0:1 (Ondrášovka Cup)
180 – Admira v. Litvínov 6:1
110 – Admira v. Vilémov 0:1 (v Satalicích)

V příštím kole jedeme do Roudnice, kterou jsme na podzim doma zdolali 1:0. Hraje se v neděli 29. května od 17.00 hodin.