Derby Prahy 8 rozhodl – kdo jiný! – Fíček… Admira Praha – Meteor Praha VIII 0:1 (0:1)

KOBYLISY (api) – Tykadlo Meteoru Fíček je výjimečný hráč, alespoň v divizi určitě. Dopřeje-li mu obrana soupeřícího týmu dvě gólové šance za zápas, můžete vzít jed na to, že aspoň jednu z nich promění… Na Admiře dodnes vzpomínáme, jak v časech působení v ČFL tenhle nevysoký kanonýr nastřílel za náš tým nejvíc branek ve třetí nejvyšší soutěži.
Už nějaký čas ale kope za konkurenční Meteor. Rok co rok je jeho nejlepším střelcem a svým gólem se právě on postaral o to, že v posledním utkání divizního ročníku 2010 – 2011 dobyli admirácký trávník zelenobílí z Libně.
Měli to usnadněno i tím, že našemu týmu v závěru soutěže totálně odešla forma. Aby skončil třetí, což byl náš cíl, stačilo uhrát v zápasech na trávě Litvínova a doma v derby ze šesti možných aspoň jediný bodík. Neuhráli jsme ale nic a propadli jsme až na páté místo, zatímco Meteor se dotáhl v konečném žebříčku hned za nás.

Důležité okamžiky utkání

První střelu na branku Meteoru vypálil už v úvodní minutě Jehlička – gólman Píša ale míč v pohodě chytil.

Hezkou akci vymyslel v 17. minutě libeňský Fíček. Šikovně uvolnil Kadlece. Domácí Mamurov ovšem zatáhl za záchrannou brzdu znamenitým a čistým skluzem á la Svatopluk Pluskal.

Ve 21. minutě poslal do šance Uhlíř Mička, ovšem jeho průnik zastavila – taky čistě – obrana Meteoru.

Jedovku vypálil ve 22. minutě libeňský Štefan. Trefil se přesně k tyči, ale brankář Admiry Michal balon v pádu u tyče chytil.

Nadějně vypadala akce Admiry ve 24. minutě. Klinka zprava našel v dobré pozici Martinice. Ten ale pálil nad. Přestřelil nejen břevno, ale taky plot oddělující travnaté hřiště od umělé trávy za brankou…

Chytře se ve 28. minutě protáhl Mičko přes dva zadáky Meteoru. Z jeho přihrávky střílel Uhlíř bombu jako z kanónu, ovšem vedle.

Ve 32. minutě Meteor zápas rozhodl. Zprava zaútočil Štross, Kadlec se prosadil před levou stranu admirácké defenzivy a přesným centrem našel na malém vápně neobsazeného Fíčka. Ten už si ve skluzu s poměrně těžkým míčem věděl rady – 0:1.

Hned z protiútoku mohla Admira vyrovnat. Jehlička zleva přiklepl do běhu Kurekovi, ale jeho chytrý lob přece jen dovedl gólman hostí Píša konečky prstů vytěsnit nad břevno.

Svou chytrost prokázal Fíček ve 37. minutě. Odhadl, že dva zadáci Admiry se velmi pravděpodobně v pokutovém území ve výskoku srazí, což se opravdu stalo. Fíček mazácky uhnul a najednou byl zcela sám před brankářem Admiry Michalem. Tentokrát ho ale neprostřelil.

Ve 40. minutě pálil domácí Čmejla, brankáře Píšu však nepřekvapil.

Meteor hrál hodně sebevědomě, ve 41. minutě pronikal zprava Štross. Nasadil jesličky exligistovi Klinkovi a vzápětí zkoušel zahrát na housle dalšímu soupeři. To vše přímo před obstojně zaplněnou tribunou…

Po přestávce se dostal do solidní pozice domácí Klinka, a to po autovém vhazování Kureka, jenže z pěti metrů přestřelil.

V 52. minutě střílel po faulu Mamurova z oblouku u pokutového území přímý kop Fíček a Admira vyhlašovala stav nejvyššího ohrožení. Leč kanonýrovi Meteoru se trefa hrubě nepovedla, balón skončil asi tři metry nad břevnem.

Po necelé hodině hry poslal trenér Jeřábek do hry čerstvého Šindeláře a ten za šedesát vteřin zatřásl břevnem nad hlavou gólmana Meteoru!

V 70. minutě vypálil Mičko, ale jeho falšovaná rána se vytočila mimo tyč. Za chvíli ho vystřídal nejlepší střelec admiráckého B-týmu Machata. A byla to symbolika, protože Mičko je zase nejlepším střelcem áčka Admiry. Tentokrát ale vyšel naprázdno, stejně jako Machata.

Minutu poté kopal trestňák z 23 metrů hostující Janda a Michal se musel vytáhnout, aby míč vytěsnil u tyče na roh.

Admira v závěru tlačila, čímž ovšem vznikala v obraně okénka, kterých několikrát využil Fíček k útočným výpadům. Někdy přitom byl v ofsajdu a slouží mu ke cti, že se nehádal a negestikuloval směrem k asistentce rozhodčího Ratajové. V 77. a v 82. minutě to ale ofsajdy nebyly! Poprvé sprintující Fíček našel přesnou přihrávkou Kadlece, jehož velkou šanci chytil znamenitě gólman Michal. Ve druhém případě hledal Fíček nahrávkou Jandu, ale naši vracející se zadáci záblesk gólového požáru uhasili.

V 85. minutě se s chutí hrající Janda po kličce pokusil překvapit Michala nepříjemnou střelou, ovšem brankář byl na místě.

V 87. minutě pak po Jehličkově akci byl ve střelecké příležitosti Machata, ale poslal na brankáře Píšku nedůrazný šourák, což nemělo naději na úspěch.

Derby skončilo těsně poté, co Mamurov před tribunou fauloval Fíčka a mohl být rád, že sudí Svoboda, který pískal dobře a přesně, nechal milosrdně v kapse červenou kartu.

Přihlíželo 323 diváků. V posledních šesti mistrovských derby Prahy 8 se stalo poprvé, že některý hostující tým vyhrál na trávě svého rivala.

Admira: Michal – Mamurov, Martinic, Vosický, Paťha – Čmejla – Kurek (58. Šindelář), Uhlíř, Klinka, Jehlička – Mičko (72. Machata).

Meteor: Píša – Štross, Daňhel, Zezula, Tomanec (68. Janda II) – Hruška – Kadlec (89. Hrubeš), Jurčík, Štefan, Janda I (85. Urban) – Fíček.

Jak to viděli trenéři

Karel Jeřábek (Admira): „Byl to celkově zápas nevalné úrovně. Meteor byl určitě k poražení, jenže my jsme byli ještě horší… Hosté byli zalezlí a těžili z brejků. My jsme se s tím nedokázali vyrovnat. Šance jsme měli, ale gól jsme nedali, nejblíže byl Šindelář, když trefil břevno. Naši hráči, ač byli před zápasem motivováni, pokračovali v mizerných výkonech z posledních kol. Nesplnili jsme cíl, kterým bylo třetí místo, přitom stačilo získat před týdnem nebo dnes aspoň bod. Šance byla velká, ale mužstvo s ní naložilo katastroficky. Pro mě bylo třetí místo věcí osobní prestiže, takto musím přijmout fakt, že za dobu svého působení v Admiře jsem s mužstvem letos získal nejhorší umístění (předloni druhé, vloni třetí místo – pozn. red.). V létě bude následovat velká obměna kádru.“

František Mysliveček (Meteor): „Vítězství samozřejmě těší, i když jsme derby nebrali nijak výrazně prestižně. Jsem rád, že po pěti kolech jsme konečně zase mohli nastoupit v kompletní sestavě, přičemž příležitost dostali i dva dorostenci. Zvítězili jsme proto, že jsme hráli disciplinovaněji. Měli jsme i víc šancí, proto je naše výhra zasloužená. Záchrana béčka v Pražském přeboru, které pravidelně posilovali někteří hráči A-týmu, nás stála zhruba pět bodů.“

Zápas měl slavnostní úvod, naši starší žáci byli před tribunou oceněni za první místo v Přeboru Prahy a za vítězství v Poháru PFS. Konec už ale tak slavnostní nebyl…

Ostatní výsledky a tabulka divize B na adrese:
http://vysledky.lidovky.cz/fotbal/fotbal_soutez.php?id_soutez=1107&id_session=
V posledním kole derby Prahy 8!

Naši střelci: Nikdo nedal gól, prémii bere Mičko

Nejlepší střelec Admiry Michal Mičko získal tradičně prémii věnovanou od roku 2002 každoročně Mgr. Alešem Pivodou. Předána byla po utkání s Meteorem VIII.

Dosavadní vítězové:

2002 Fíček,
2003 Smejkal,
2004 Kahoun,
2005 Martinic,
2006 Martinic,
2007 Deré (19 branek, rekord této soutěže),
2008 Houzar,
2009 Müller,
2010 Mičko,
2011 – Mičko.

Letošní konečné pořadí:

9 – Mičko (6 doma + 3 venku);
8 – Martinic (5 doma + 3 venku), Kurek (5 + 3);
6 – Paťha (6 + 0);
5 – Kubice (2 + 3), Vosický (3 + 2);
3 – Jehlička (1 + 2), Uhlíř (2 + 1);
2 – Klinka (0 + 2), Petr (0 + 2);
1 – Majer (0 + 1), Šindelář (1 + 0), Mamurov (1 + 0), Komínek (1 + 0).

Diváci na Admiře

347 – Admira v. Jirny 1:1
323 – Admira. Meteor 0:1
281 – Admira v. Kopanina 3:0
275 – Admira v. Polepy 5:0
260 – Admira v. Vyšehrad 5:0
247 – Admira v. Most B 2:1
225 – Admira v. Roudnice 1:0
220 – Admira v. Čelákovice 0:0 (středeční dohrávka)
213 – Admira v. Brozany 1:0
211 – Admira v. Děčín 3:1
210 – Admira v. Teplice B
200 – Admira v. Český Dub 2:0
185 – Admira v. Vlašim 0:1 (Ondrášovka Cup)
183 – Admira v. Kladno B 3:1
180 – Admira v. Litvínov 6:1
110 – Admira v. Vilémov 0:1 (v Satalicích)