Mičko trefil v lijáku tři body FK Pardubice B – Admira 0:1 (0:1)

PARDUBICE (api) – Domácí junioři poprvé po postupu z krajského přeboru v divizi neskórovali. Prudký liják, který po většinu mače smáčel pardubický trávník, jim štěstí shůry nepřinesl. Brankář Admiry Michal zase v této sezoně poprvé vychytal čisté konto. Suma sumárum – zrodila se první domácí prohra Východočechů a naopak první výhra týmu z Kobylis venku.
Hráči pardubického béčka už vědí, že fotbal se nehraje ani na územní převahu, ani na držení míče, ba ani na počet standardních situací. Co z toho, že v každém ze jmenovaných parametrů svého zkušenějšího soupeře z Prahy převýšili, když gól nedali. A upřímně řečeno, šancí pokořit defenzivu hostí měli jako šafránu… Krátce a stručně – hráli jen po „vápno“. V pokutovém území byli bezzubí, bezradní a bez nápadu. Proto na tříbodový import z města perníku stačila našemu týmu jediná trefa Mička z 20. minuty.

Zajímavé okamžiky zápasu

To prvé, co stojí za zmínku, byla standardka Admiry po faulu na Kureka ve 13. minutě kopaná Majerem z levé strany. Jenže naši z ní vytěžili pouze roh. A následovala celá série rohů. Perníkáři ji ale zdárně ustáli a skóre se neměnilo.

To přišlo až ve 20. minutě. Kurek zůstal po tvrdém střetu s protihráčem ležet ve středu hřiště. Admira přesto dokončila útok a udělala moc dobře, protože Mičko prošel přes tři protihráče a střelou přes celou branku k protilehlé tyči otevřel skóre. A zatímco jeho spoluhráči slavili vedoucí gól, Kurek s tváří zkřivenou bolestí kulhal v doprovodu maséra Stehlíka za lajnu, aby mohl být ošetřen.

Domácím se stav 0:1 celkem podle očekávání pranic nelíbil a celkem podle očekávání taky začali tlačit na pilu. Přišla pardubická série rohů, jenže ani ta změnu skóre nepřinesla.

Ve 38. minutě fauloval Čmejla domácího Sklenáře. Ten přesto stačil nahrát přesně Klátilovi, který pálil vedle tyče. Vzápětí si Čmejla prohlédl zblízka žlutou kartu.

To bylo vše, co domácí ofenziva do poločasu vyprodukovala, a tak do kabin oba týmy odcházely za stavu příznivějšího pro Admiru.

Po změně stran pořád lilo a ve 48. minutě vypálil po rohovém kopu zprava pardubický Jarosz. Ovšem nad břevno.

V 53. minutě přichystali tři pardubičtí borci signál při přímém kopu nařízeném ve vzdálenosti 19 metrů od Michalovy branky. Vymýšleli, vymýšleli, až nakonec balón letěl asi čtyři metry nad.

Už za minutu se z tlaku Pardubic zrodila pohledná kombinace Polák – Sklenář – Jarosz. Posledně jmenovaný zakončoval ve skluzu na malém vápně, ke smůle domácích ale střelou vedle.

V 60. minutě mohla – a měla! – Admira zasadit domácím druhý úder. Mamurov totiž našel dlouhatánským pasem nabíhajícího Sochu, který pak běžel sám na brankáře Žáka. Míč se mu ale zamotal mezi nohama a dobíhající zadák domácích nebezpečí požáru uhasil.

V 62. minutě se sice míč ocitl v brance hostí, asistent sudího však měl už předtím praporek nad hlavou a pískal se ofsajd.

Něco podobného se odehrálo o dvě minuty později na straně druhé – taky míč v síti, taky ofsajd.

Poslední čtvrtinu zápasu zahájili domácí přihrávkou Šejvla na Řezníčka a střelou posledně jmenovaného, která těsně minula cíl. Diváci zatleskali, ale skóre se nepohnulo.

V 71. minutě se náš tým prezentoval kombinací Mičko – Majer – Komínek a ránou posledně jmenovaného nad.

Čtvrt hodiny před koncem pálil Mamurov z přímého kopu. Míč letěl vzduchem snad čtyřicet metrů, ovšem pro brankáře Žáka to byla pouhá pochutina.

V 80. minutě vyslal směrem k brance Admiry nebezpečnou jedovku Sklenář, leč nemířil přesně.

Šest minut před koncem mohlo být o vítězi jasno. Čmejla totiž vyslal na padesát metrů přesným pasem do sóla Majera. Ten ale nezvládl zpracování míče a bylo po velké šanci.

V závěru zápasu přibývalo standardek zahrávaných domácími juniory. Tu z 87. minuty vzal na sebe Buriánek. Pardubický gólový zmar ale podtrhl kapitán týmu přetažením centru až za lajnu.

Jen rozhodčí Vaňkát ví, proč nastavil skoro pět minut – důvody k tomu nebyly.

Domácí ale trvale tlačili, pořád živili naději na vyrovnání a ta se rozhořela jasným plamenem v 94. minutě. To Mamurov fauloval na hranici pokutového území a domácí by byli přísahali, že k porušení pravidel došlo už uvnitř. Sudí Vaňkát však stejný názor nesdílel – nařídil přímý kop přesně z čáry velkého „vápna“. Kopřivovu sice umístěnou, ale nepříliš razantní střelu brankář Michal vytáhl na roh. A když ani z něj gólově neuhodilo, zadul rozhodčí naposledy do píšťalky a Admira si do Kobylis odvezla tři body.

FK Pardubice B: Žák – Buriánek, Kopřiva, Baldrych (46. Polák), Javůrek (65. Vágner) – Růžička, Šejvl, Řezníček, Jarosz (79. Baudyš) – Klátil, Sklenář.

Admira: Michal – Paťha, Mamurov, Martinic, Príborský – Majer (88. Zahálka), Čmejla, Komínek, Kurek (69. Vítek), Mičko (75. Petr) – Socha.

ŽK 1:3.

Přihlíželo 70 zklamaných diváků.

Jak to viděli trenéři

Josef Krupička (Pardubice B): „Admira byla zatím nejslabším soupeřem, se kterým jsme se v divizi utkali. Dala gól, pak se zapikolovala v devíti lidech před svým velkým vápnem a bránila a bránila. Když nám rozhodčí neuznal regulérní gól, zkušení hráči hostí začali zdržovat a tahat čas. V nastavení jsme měli kopat penaltu, ale rozhodčí míč vytáhl z vápna ven. Naši mladíci zápas nezvládli. Co je platná převaha v poli, když se neprosadíme v pokutovém území!“

Karel Jeřábek (Admira): „Chtěli jsme v Pardubicích potvrdit vzrůstající formu, která se projevila před týdnem domácí výhrou nad Jabloncem B. Pardubické béčko bylo kvalitnějším soupeřem, poctivě jsme se na něj po celý týden připravovali. Je fakt, že domácí měli míč častěji ve svém držení, byli lepším mužstvem, jenže nakonec tahali za kratší konec provazu. Hráli jen po pokutové území. V první půli neměli ani jedinou střelu do prostoru branky. Ve druhé půli si vytvořili tlak, ale my jsme měli dvě jasné šance zápas rozhodnout. Kdybychom aspoň jednou vyřešili brejkovou situaci, asi by se už dohrávalo v klidu. Za tři body jsme samozřejmě rádi, věřím, že mužstvu dál vzroste sebevědomí a že postupně budeme stoupat tam, kam patříme – tedy do horní poloviny tabulky.“

Tabulka na adrese:
http://nv.fotbal.cz/domaci-souteze/kao/rk-cechy/souteze.asp?soutez=002A2C

Autorem fotografií je věrný admirák Michal Jalovec, který pro klub nezištně pracuje jako operátor světelné tabule při domácích zápasech A-týmu (i při jiných příležitostech), jakožto pořadatel při mládežnických turnajích, jakožto servisman při společenských akcích klubu (například opékání pašíka je jeho specialitou) a nyní nově dokonce i jako řidič autobusu.

„Trenéři áčka se nechali po návratu z Pardubic na Admiru slyšet, ať je vozím častěji, že se mnou vozí body. A přesně totéž řekl v sobotu Vašek Pudil, šéftrenér Sportovního střediska mládeže FK Admira, po sobotním návratu z úspěšného výjezdu ligových starších žáků do Varnsdorfu,“ konstatoval Michal Jalovec.

Takže, Michale – díky za všechno!

-api-

Naši střelci

2 – Mičko (0 doma + 2 venku),
1 – Socha (0 + 1), Kokoška (1 + 0), Príborský (1 + 0), Martinic (1 + 0), Petr (1 + 0).

Za týden hostíme Nový Bydžov

Mužstvo z východních Čech bude naším soupeřem v neděli 25. září. Až v VI. kole Nový Bydžov poprvé vyhrál, když doma udolal Trutnov 3:2. Ve vůbec prvním vzájemném měření sil bychom měli být mírnými favority. Zápas se hraje tradičně od 10.15 hodin.