Malé vánoční zamyšlení a shrnutí admiráckého podzimu 2011

Jak možná víte, přerušil jsem funkci generálního manažera na Admiře. Po dohodě s předsedou panem Bedrlíkem přesto tuto práci vykonávám do řádné volební valné hromady, která bude v únoru volit nový výkonný výbor klubu. Moje přání je, aby byl restrukturalizovaný… tzn. doplněný lidmi, za kterými něco je. A jedině v takovém výkonném výboru jsem, pokud bude zájem, ochoten pracovat. Kdo ví, o čem mluvím , mi musí dát za pravdu, protože fotbal je dnes bohužel hlavně o penězích, vlivu, funkcích a to nám tam zčásti chybělo. Nechci předbíhat událostem, ale někteří tito lidé mají Admiru oživit a snad je to na dobré cestě.

Moje hlavní náplň byla ta sportovní a té bych chtěl věnovat krátké zamyšlení. Obrovsky nás zasáhla „šlendriánská“ rekonstrukce školy v Hovorčovické, kdy „vhodně“ vybraná „odborná“ firma prováděla stavební práce tak erudovaně, že jsme tento areál nemohli celý podzim používat a obávám se, že ohrožené je i jaro. Získali jsme po několikaleté velké snaze Sportovní středisko mládeže (SpSM) a to mělo především ve školních hodinách tento areál využívat. Škola Na Korábě, kam kluci ze SpSM přechodně chodí, tato sportoviště k dispozici nemá, a tak šéftrenér SpSM pan Pudil a ředitel klubu pan Martinic měli opravdu hodně zamotané hlavy, jak to všechno zajistit. Radost mám z toho, jak se kluci ze sportovních tříd k tomu postavili. Vůbec pro ně není problém vzít „bágly“ a přejet tramvají s panem Pudilem na Admiru a tam to odtrénovat. I ostatní admirácké týmy situaci pochopily a až na výjimky jsou trenéři perfektní, neremcají, vědí, že místo tří hřišť máme dvě, a zvládli to s noblesou.

Áčko je samostatná kapitola, přes počáteční potíže je dnes uprostřed tabulky, trenér Jeřábek to stabilizoval. Vhodně mu tým doplníme a sestupové starosti by se nám měly vyhnout. Béčko opustil trenér Kostrba. Udělal tam s realizačním týmem obrovský kus práce, vykopal 1.B třídu a teď je druhý v 1.A. Uvidíme, jak se v B-chlapech povede novému trenérovi panu Rambouskovi (ten se svým mladším dorostem je také druhý v přeboru), má předpoklady, je držitelem A-licence a dobrý odborník.

V A-dorostu se sešla parta hráčů převyšující předposlední soutěž, kterou hrají (Pražský přebor), výrazně vedou tabulku a je jen škoda, že zatím není v našich možnostech mít Sportovní centrum mládeže (SCM), kde by hráli republikové soutěže. Pokusíme se ale v létě o zařazení do republikových dorosteneckých soutěží mimo SCM. Oba mladší dorosty jsou v tabulce také druhé a zázrak je to především u pana Kolmana, kterému se tým rozpadl a on si ho vůbec nedoplnil.

Zvlášť se musím zabývat ligovými týmy SpSM. Pan Pudil to s A-žáky nemá v soutěži jednoduché. Poslední dva z tabulky na sestupových místech jdou do licenčního řízení a tím i celé SpSM ( z 16 budou vybírat 6). Na konci ale udělali 9 bodů a jsou z nejhoršího venku. Má v týmu pořádek, to je bez debaty, ale kluci nebyli kvalitně vedení v přípravkových kategoriích, je to na nich vidět a v lize jim to chybí. Nahrazují to bojovností, srdíčkem, zlepšují se. Jaro bude už určitě lepší.

Týmy 98 a 99 mají podobné problémy. Trenéři dělají, co mohou, ale kluci se bojí hrát, málo kombinují. Přechod pražské soutěže – liga je obrovský. Chybí jim v přípravkových letech častější kontakty se špičkou. Nespokojení jsou pak samozřejmě i rodiče, ale věčným reptáním tomu vůbec nepomohou a týmy jenom rozklíží. Tam musí trenéři přitvrdit, a to výrazně.

Hru Vikingů sám hodnotit nebudu, nepřísluší mi to. Jediné, o čem bych se chtěl zmínit, je nová mládežnická koncepce ( dnes metodika). Vedení úseku mládeže na Strahově asi bylo často na dovolené ve Španělsku, a proto teď pořád slýcháme: „…španělská cesta, Barcelona“. Já nevím, mám možnost sledovat i anglickou ligu. Když hraje Barca, tak je to pro ni efektivní způsob hry, každého porazí, nepůjčí nikomu balón, ale mě prostě jejich fotbal nudí. Desítky přihrávek ve středu hřiště. Absence delších balónů, zakončení ze střední vzdálenosti, centry, hra hlavou atd. Mají určitě pět hráčů ve světové desítce, obrovské individuality a ty to vyřeší i jeden na jednoho. Zakončují do prázdné brány jako na Hanspaulce. Na fotbale si ale opravdu pochutnám, když přepnu na anglickou ligu. To je jízda, nahoru, dolů, souboje, střelba, zakončení.

V rámci svých možností povedu kluky k britskému způsobu hry s využitím české herní chytrosti, s překvapivou přihrávkou, s celoplošnou kombinací ( ale ne s překombinováním), s minimem přihrávek dozadu, velkou bojovnosti a častým zakončením.

A v neposlední řadě se musím zmínit ještě o jedné zásadní věci, a to je teď nový názor napříč mládežnickým spektrem: „ výsledek utkání není vůbec důležitý, hlavně, aby si kluci zahráli“… To je neuvěřitelné. Výsledek je přece důležitý. Hráč, i malý fotbalista, určitě chce vyhrát. Je to v mentalitě každého normálního kluka i chlapa. Do jakékoliv hry, soutěže, vždycky vstupuji s tím, že chci vyhrát. Samozřejmě korektně a celý tým, ne, že bude hrát jen pár hráčů. Pro kluky do dalšího života a do všech oborů lidské činnosti musí být normální neustoupit, hájit si pravdu. A když se třeba jednou budou prát ve výběrovém řízení o místo nebo zakázku, musí chtít vyhrát a ne si „jenom zahrát“. Tohle bohužel český národ někdy v mentalitě má, všechno vzdát, tak proč to ještě přiživovat?

Abych hodnocení podzimní části dokončil, nesmím zapomenout na přípravkovou kategorii. Pánové trenéři to tam dělají super. Hrají ELITE soutěže a tam vyrovnané zápasy i s ligovými týmy, které jsou neustále doplňovány pracovitými „sběrači“ talentů. Asi nejlépe zatím jsou na tom Tygři, to je velká kvalita, dobře vedení ,akorát by to někdy chtělo, aby si realizační tým uvědomil, že nejsou na Admiře sami.

V Kobylisích, celkově shrnuto, jde určitě fotbal nahoru. Dlouholetá tradice klubu nám ani nic jiného nedovolí.

Na závěr bych chtěl za svoji osobu a i za klub poděkovat všem lidem, kteří fotbalu na Admiře pomáhají, jak pracovně, tak sponzorsky. I těm, kteří mají pochopení pro naše nedostatky a chyby.

Všem spřízněným duším přeji hezké vánoční svátky a hodně štěstí a zdraví v novém roce 2012.

Richard Lapka

*A-tým bude hrát turnaj ve Zličíně
*První utkání sehraje 21. ledna
*Odstartujeme s třetiligovým FK Králův Dvůr
*Další účastníci: Štěchovice, Aritma, Zličín, Žižkov B
Rozlosování a podrobnosti najdete v rubrice A-mužstvo