Admira nejméně na rok farmou Slavie

Nováček ČFL FK Admira Praha se 24. června stal oficiálně farmou SK Slavia Praha. Vedoucí funkcionáři obou klubů podepsali příslušnou dohodu, která je podle mínění smluvních stran oboustranně výhodná. Zahrnuje jak spolupráci na úrovni dospělých, tak i mládeže. Dosavadní spolupráce mezi FK Čáslav a Admirou skončila. Po sestupu Čáslavi z Fotbalové národní ligy a po postupu Admiry z divize se oba kluby potkají v ČFL.

„Spolupráce mezi Slavií a Admirou je koncipována víceméně volně, nijak direktivně. Oba kluby se dohodly, že si budou vzájemně vycházet vstříc vždy po dohodě a podle potřeby. Určitě to nebude tak, že by například trenér A-týmu Slavie poslal do Kobylis tři hráče s pokynem – v neděli budou kopat za Admiru v ČFL. Zatím má náš klub umělou trávu certifikovanou jen pro soutěže PFS. Na zajištění vlastní umělky, na níž se bude moci hrát i ČFL, teprve pracujeme. Je tedy předpoklad, že v případě nepříznivých klimatických podmínek by měl náš A-tým odehrát mistrovské zápasy v areálu Slavie na Chvalech. Z hlediska Admiry je podpis zmíněné dohody velkým posunem vpřed. Mít za partnera právě Slavii, to je historický mezník a mě – jakožto věrného slávistu – navázání této spolupráce těší dvojnásob,“ konstatoval předseda FK Admira Praha Ing. Zdeněk Potůček. „Smlouva je podepsána na rok a já chci pevně věřit tomu, že po tom roce se obě strany shodnou na jejím pokračování především proto, že se v praxi ukáže její vzájemná výhodnost,“ podotkl Potůček.
Sportovní manažer FK Admira Richard Lapka k tomu dodal: „Partnerský vztah se Slavií, jedním ze dvou největších a nejslavnějších českých klubů, bude pro Admiru bezpochyby nesporným přínosem. Musím přiznat, že moje srdíčko bije spíš pro Spartu, ale v tomto případě upřednostňuji rád zájmy Admiry. A těší mě, že jsem byl osobně přítomen při vůbec prvních kontaktech a rozhovorech mezi majiteli Slavie a vedením našeho klubu.“

-api-

Foto: Vlaďka Zamrazilová

Pochvala Admiře z Fotbalové asociace ČR

Areál FK Admira Praha se stal ve dnech 11. a 12. června dějištěm republikového finále DANONE – Poháru národů mladých fotbalistů (a dvou fotbalistek!) narozených v roce 2001 a později. Kobyliský klub se zhostil pořadatelství na jedničku, jak potvrzuje sekretář mládeže Roman Vonášek z oddělení neprofesionálního a mládežnického fotbalu Fotbalové asociace ČR.

„Stačilo by napsat krátce – bylo to perfektní! Ale budu konkrétnější. Za Komisi mládeže FAČR bych chtěl touto cestou poděkovat pražské Admiře za organizaci a zajištění veškerého servisu pro účastníky republikového finále DANONE – Pohár národů. Odpovídající zázemí, ochotní pořadatelé, výborný hlasatel a výborný správce. Snad poprvé chválím pětici rozhodčích (Cichra, Kučera, Opočenský, Kutiš starší, Vojnovič), neboť s jejich výkony jsem nebyl spokojen jen já, ale i trenéři všech osmi zúčastněných družstev!“ napsal sekretář mládeže FAČR Roman Vonášek vedení FK Admira Praha.

„K dokonalému finále přispěl však především samotný areál, především pak nádherné a upravené hlavní hřiště, kde se odehrálo veškeré dění. Velké poděkování patří řediteli FK Admira Praha Mgr. Janu Martinicovi, protože má velkou zásluhu na skutečnosti, že finále nejlepších družstev ročníku 2001 hostila právě Admira. Stejně jako on zasluhují poděkování ještě jednou všichni, kteří se na zdárném průběhu turnaje podíleli. Osobně jsem moc rád, že jsou lidé, kteří pro fotbal – a především pro ten mládežnický – pracují s takovým elánem,“ podotkl bývalý ligový fotbalista Roman Vonášek.

Do republikového finále se probojovalo osm týmů. Hrálo se podle pravidel kodifikovaných ve Francii. A bylo znát, že si je mladí fotbalisté náležitě osvojili.

Nakonec zvítězil Baník Ostrava, podporovaný početnou, hlučnou, přitom velmi slušnou partou rodičů hráčů a dalších fanoušků. Druhý skončil FK Teplice a až třetí Sparta Praha, ačkoli právě její tým byl pasován na největšího favorita turnaje.

Mladí „chachaři“ oslavili prvenství spolu se svými příznivci klubovou hymnou „Baníčku, my jsme s tebou…“, jejímž autorem je velký fanda ostravského klubu Jaromír Nohavica.

Úspěchem dosaženým na kobyliském trávníku si Ostravané vybojovali právo účasti ve světovém finále DANONE – Poháru národů. Český mládežnický fotbal v něm budou reprezentovat v září, a to v kolébce fotbalu – anglickém Londýně.


ČFL začneme v Zápech, pak přivítáme Převýšov

V sobotu 22. června se v Praze konal losovací aktiv Řídící komise pro Čechy FAČR, která má na starosti ČFL a tři české divize. Soutěže odstartují úvodním kolem o víkendu 10. a 11. srpna. Nový ročník ČFL a tří českých divizí připravil dvě novinky. Trenéři mohou využít pět možností při střídání z přechozích tří, což již používají mládežnická družstva. V ČFL už se nebude stát za žluté karty, sčítat se letos nebudou.

Nás zajímala zejména ČFL. Třetí liga bude mít pět nováčků. Z druhé ligy sestoupivší Čáslav, divizní vítěze Admiru (sk. A), Meteor (sk. B) a Jirny (sk. C), které předchozí postupy pětkrát odmítly. Kvůli finančním problémům skončila Česká Lípa. Ta nereflektovala ani na účast v divizi a její další osud je vážně ohrožen. Její místo zaujaly Štěchovice.

Hlavice, která sestoupila z ČFL jako poslední tým, se také nepřihlásila ani do divize.

Tady je los ČFL (zatím ovšem neoficiální, čeká se ještě na losovací aktiv Gambrinus ligy a Fotbalové národní ligy, zda se z ní některý český klub neodhlásí – v takovém případě by postoupil Kolín a v ČFL by ho nejspíš nahradil Vyšehrad).

1 – Viktorie Jirny, 2 – SK Zápy, 3 – SK Převýšov, 4 – Jiskra Domažlice, 5 – FK Kolín, 6 – MFK Chrudim, 7 – FK Králův Dvůr, 8 – FK Meteor Praha VIII, 9 – SK Strakonice 1908, 10 – AC Sparta Praha B, 11 – SK Horní Měcholupy, 12 – TJ Štěchovice, 13 – FK Kunice, 14 – 1. FC Karlovy Vary, 15 – SK Roudnice nad Labem, 16 – FC Chomutov, 17 – FK Admira Praha, 18 – FK Čáslav.

Pokud se už nic nezmění, měli bychom do ČFL odstartovat v Zápech, a to v neděli 11. srpna od 17.00. První domácí zápas bychom měli sehrát v neděli 18. srpna od 10.15, a to s SK Převýšov.

Podzimní derby s Meteorem by se mělo hrát v VII. kole, a to o víkendu 21.-22. září v Libni.

Připojme aspoň zajímavostí

*Pozoruhodný důvod pro postup do ČFL jsme našli na webu Viktorie Jirny, kde se mj. píše: „Protože jsme překonali v divizních soutěžích vše co se dalo, v sedmi divizních sezonách jsme skončili 2x druzí (2006-2007 a 2008-2009 ) a 5x vyhráli (2007-2008, 2009-2010, 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013), překonali jsme všechny dosažitelné rekordy historických tabulek, když jsme nastříleli v jednom ročníku 115 branek, získali nejvíce bodů v jednom ročníku – 85, Marek Kincl se stal nejlepším divizním střelcem v jednom divizním ročníku – 42, Honza Štěpnička vychytal nejvíce nul v jedné sezoně – 20, obdrželi jsme nejméně branek v jednom ročníku – 10. Pět let jsme na domácím hřišti neprohráli a celkem jsme pětkrát odmítli postup do ČFL. V novém ročníku dochází v ČFL k několika zásadním změnám, nebudou se sčítat žluté karty, může se střídat pět hráčů a ještě jedna zásadní novinka se připravuje, z těchto důvodů a pro další fotbalovou motivaci postupuje SK VIKTORIE JIRNY od nového ročníku 2013-2014 mezi Českou fotbalovou elitu.“

Co mají v Jirnech na mysli konstatováním, že jedna zásadní novinka v ČFL se připravuje, nevíme. Necháme se tedy překvapit.

*Dalším překvapením je fakt, že Meteor VIII nepotvrdil na aktivu svůj už desítky let tradiční hrací čas – a sice neděli 10.15. Kdy se tedy bude hrát v Libni ČFL, na to si taky musíme počkat.

*Překvapením je i skutečnost, že SK Strakonice 1908, který je farmou Dynama ČB, má v oficiálním dokumentu ŘKČ FAČR uvedeno hřiště Na Křemelce (ve Strakonicích), ačkoli jihočeská média píší už několik dnů o tom, že hrát bude na českobudějovickém Složišti. I tady si musíme počkat.

A ještě letmý pohled na divizní skupiny – problémem bylo sehnat nováčky!

V A-skupině, kterou jsme vyhráli, je jedním ze sedmi nováčků Jindřichův Hradec (v KP až čtrnáctý!), dalším pak Písek po sestupu z ČFL. Z Plzeňského kraje se do divize nikdo nehrnul, a tak na postup kývly šesté a deváté mužstvo konečné tabulky KP. V Sušici se bude hrát divize po čtrnácti letech. Náhradníkem místo Chrástu je devátá ZČE Plzeň.

Nováčkem ze Středočeského kraje je Nová Ves pod Pleší, která skončila v KP třetí.

Z Přeboru Prahy postoupil sedmý (!) Zličín.

Sedmým nováčkem je vítěz Přeboru Karlovarského kraje Hvězda Cheb.

Do B-skupiny byly zařazeny Kladno po sestupu z ČFL, vítěz Přeboru Ústeckého kraje Štětí, druhý tým tohoto přeboru LoKo Chomutov a vítěz Přeboru Středočeského kraje Slavia Louňovice.

Do C-skupiny byly zařazeny vítěz Přeboru Libereckého kraje Jablonec nad Jizerou, třetí tým z tohoto přeboru Železný Brod, vítěz Přeboru Královéhradeckého kraje Trutnov, vítěz Přeboru Pardubického kraje Vysoké Mýto a sedmý tým (!!) z tohoto kraje Živanice.

Zdroje: www.jihoceskyfotbal.cz/http://www.viktoriejirny.cz,