Když na to nemáte, tak to nehrajte…

Slova z titulku tohoto článku slýchají čas od času funkcionáři fotbalových klubů. Losovací aktiv 21. června ukázal, že některé kluby na to opravdu nemají, nebo do vyšší soutěže prostě postoupit nechtějí. Proč? To vědí především jejich majitelé a sponzoři. Přitom třeba Koloveč z Plzeňského kraje nebo Dražice z Jihočeského by se v divizi velmi pravděpodobně „neztratily“. Spíš naopak – byly by zřejmě štikami soutěže!

Jak to tedy letos bylo s postupy a s jejich odřeknutím?

Do FNL nakonec postoupil vítěz ČFL Kolín, i když to s ním vypadalo napřed jako s tím pohádkovým králem. „Odvolávám, co jsem vyhlásil, vyhlašuji, co jsem odvolal…“ Napřed velká oslava postupu, pak odřeknutí, potom mimořádné zasedání šéfstva klubu a akceptování odmítnutého postupu…

Díky tomu se do ČFL spolu s vítězi divizí Benešovem, Louňovicemi (náš bývalý trenér Karel Jeřábek – blahopřejeme!), Novým Bydžovem a druhým nejlepším týmem z divizí Pískem protlačil nakonec i Vyšehrad. Dvě místa pro Písek a Vyšehrad uvolnily Sparta B a Roudnice, které zrušily své týmy a ČFL hrát nebudou. Co bude s fotbalem v Roudnici, to je vůbec velká neznámá.

Postup Vyšehradu „nadplán“ pro Admiru znamená dvojí plus a jedno mínus. Dvě kladná znamínka: na Vyšehrad u nás v Kobylisích asi přijde víc diváků než by přišlo na Kolín a nemusí se platit autobus. A to jedno mínus – ta nešťastná vyšehradská umělka… Byť by měla atestaci třeba i od samotného předsedy FIFA, pořád je to umělka…

Všech pět jmenovaných klubů peníze na účinkování v ČFL zjevně má a postoupit všechny chtěly.

Devět krajů, postupují jen čtyři přeborníci!

Docela jiné už to ale bylo s vítězi krajských přeborů. FAČR už dopřed deklarovala, že letos nepřipustí excesy typu postup Jindřichova Hradce z 13. místa Jihočeského přeboru a ZČE Plzeň ze 9. místa přeboru Plzeňského kraje (oba kluby po roce mazaly z divize zpátky dolů). A bylo řečeno, že letos postoupit může jen vítěz, případně týmy z 2., 3. a 4. místa.

A jaká je realita?

Praha: nahoru nechtěl nikdo. Vítězné Královice, druhá Libuš, třetí „uhlíři“ ani čtvrté Třeboradice.

Středočeský kraj. Vítězné Ovčáry odmítly. Postup vzaly druhé Benátky nad Jizerou, třetí Libiš a dokonce až páté Nové Strašecí (tady FAČR přimhouřila obě oči nad svým vlastním nařízením – postup jen 1. až 4. místo).

Jihočeský kraj. Vyhrály už potřetí za sebou Dražice. A potřetí za sebou postup s poděkováním odmítly! Vzalo ho druhé Roudné, hlavně proto, že se stává farmou ligového nováčka Dynama ČB.

Plzeňský kraj. Slavoj Koloveč soutěž vyhrál jen se dvěma porážkami a náskokem 23 (!!) bodů před Vejprnicemi. Ani jeden z nich ale postup do divize neakceptoval. A tak ji budou hrát až třetí Klatovy, které se už teď těší na sousedské derby se Sušicí. Tu v divizi zachránil postup Kolína do FNL.

Karlovarský kraj. Konečně postupující přeborník! Mariánské Lázně vyhrály přebor o 4 body a budou hrát divizi. Lázeňské město si republikovou soutěž zaslouží a derby s Chebem či Karlovými Vary nepostrádá nádech atraktivity.

Ústecký kraj. Tady postoupila nejen vítězná Krupka, ale s ní i druhé Litoměřice. Oba týmy byly výrazně lepší než ostatní účastníci přeboru.

Liberecký kraj. Stejná písnička jako v Praze. Nikdo z první čtveřice – Višňová, Semily, Turnov B, Bozkov – se do divize nehrne. Všechny kluby zůstávají v přeboru.

Královéhradecký kraj. Sláva, Týniště nad Orlicí přebor vyhrálo o jediný bodík před Jičínem a divizi bere.

Pardubický kraj. Jako přes kopírák z vedlejšího kraje. Česká Třebová vyhrála přebor o dva body před Chocní a s potěšením si zahraje divizi.

Takže ještě přehled postupujících nováčků:

ČFL: Benešov (vítěz divize A), Louňovice (vítěz divize B), Union 2013 Nový Bydžov (vítěz divize C), Písek (druhý ve skupině A), Vyšehrad (druhý ve skupině B).

Divize:

Skupina A: Mariánské Lázně (vítěz přeboru KV kraje), Klatovy (třetí v přeboru PLZ kraje), Roudné (druhé v přeboru JČ kraje).

Skupina B: Krupka (vítěz UL kraje), Litoměřice (druhé v přeboru UL kraje), Nové Strašecí (páté v přeboru STČ kraje), Libiš (třetí v přeboru STČ kraje)

Skupina C: Týniště (vítěz přeboru HK kraje), Česká Třebová (vítěz přeboru PA kraje), Benátky (druhé v přeboru STČ kraje).

-api-