Tři body vystřelil Mára Paťha televizní pumelicí Admira Praha – Spartak Chrastava 2:1 (0:1)

V neděli třetího září nás čekal druhý zápas v řadě na domácím stadionu. Jakkoliv se našim hráčům předchozí kolo herně i výsledkově nepovedlo, museli zkonsolidovat síly a motivaci k napravení a zisku tří bodů do tabulky. Nepřijel však žádný slabý soupeř, hostili jsme totiž severočeskou Chrastavu, v jejímž středu hraje s kapitánskou páskou Jiří Štajner. Před pokladnami u stadionu se dokonce dopoledne tvořily fronty, to nebylo dlouho k vidění.

A již od prvních minut zápasu bylo vidět, že diváci návštěvou mače neprohloupili. V šesté minutě střílel z dálky doprostřed Mošna, o pár minut později se útočník Chrastavy jen o kousek nedostal k nádhernému centru do vápna, který kdyby trefil, měl by Víšek v naší brance přinejmenším velké problémy. O dvě minuty později bylo v našem vápně opět horko, trma vrma a jeden z hostů se již obtáčel, aby střílel z pár metrů na branku. Naštěstí pohotově zareagoval Čácha a položil se do skluzu a míč vykopl. Hned z brejku jsme měli velkou příležitost i my! Agilní Paťha poslal nádherný táhlý pas na Michálka do vápna, který zcela nekrytý přestřelil. Za další čtyři minuty byl v šanci opět Michálek. Zahálka odkopem zažehnal nebezpečí před naší brankou, míče se zmocnil Čácha a pěknou příhrou naservíroval šanci Michálkovi. Ten z jedničky vypálil prudký míč, který však jen orazítkoval tyč. Velká škoda. Tempo hry neopadalo, ba naopak! Ve stoprocentní ložence se v 19. minutě ocitl Mošna, ale po závaru před brankou dokázal v pádu zblízka trefit jen gólmana hostí. Hosté nezůstávali pozadu, přišla dlouhá kolmice za naše beky, Víšek šel ven. Nicméně závod s útočníkem hostí o míč prohrál, naštěstí se vítězi míč nějak zamotal mezi nohy a Víšek stačil míč pokrýt. Po půlhodině však byli přeci jen hosté šťastnější. Přesunuli hru zprava doleva, přišla prudká střela šajtlí z úhlu na vzdálenější tyč. Tu parádně vyrazil Víšek, bohužel však byl u míče první exligista Radzinevičius a hlavou doklepl míč do odkryté svatyně – 0:1.

Za dvě minuty se o vyrovnání snažil zpoza vápna Čácha, jeho prudkou střelu však vysoký gólman Zoul vyškrábl na roh. Posléze se dalším pěkným pasem předvedl Štajner, našel ve vápně Radzinevičiuse, ten míč parádně trefil z voleje, ale náš brankář předvedl ještě lepší výkon a k velkému aplausu všech míč vyškrábl mimo své tři tyče. Ve 36. minutě jsme mohli prohrávat o dvě branky, sudí nás však od míče skákajícího do sítě ochránil zvednutým praporkem, ačkoliv z tribuny to na ofsajd nevypadalo. I tak na šance velmi plodná půle skončila prozatímním vedením hostů 0:1.

Snad každý se těšil, až skončí patnáctiminutová přestávka a hráči nám opět naservírují porci zábavy. Nicméně hostující fanoušky, kterých na Admiru přicestovala slušné množství, druhá půle nikterak nenadchla. Byli totiž svědky toho, jak na hřišti kraluje domácí mužstvo. A to bylo zcela jasné během úvodních minut. Napřed sice musel Víšek zlikvidovat jednu chrastavskou šanci, pak už ale míč drželi na kopačkách naši hráči, hosty k němu prakticky nepustili. Rozjížděli kolotoč přihrávek přes celou šíři hřiště, hodně vidět i slyšet byl střídající Vosický, centry lítaly do vápna, obrana hostí nestíhala. Dokonce to vedlo k tomu, že se dozadu stáhl naštvaný Štajner. Tím hrozba ze strany hostů opadla. Tlak jsme měli obrovský, akorát vázla finální fáze. Buď jsme se do zakončení vůbec nedostali, nebo končilo mimo tři tyče. A když už jsme gólu dosáhli, byl Admiře sebrán kvůli zahrané ruce. Oprávněně. Nicméně po téměř identické šanci – tedy závaru ve vápně – Severočeši konečně inkasovali. Byl u toho Mošna, míč se však naposledy do sítě odrazil od některého z bránících hráčů – 1:1.

Soupeř byl zmáčknutý, tribuny hnaly naše hráče dopředu. Hosté neměli čas vydechnout, tlak se stupňoval. Zvrat vedení na naši stranu byl na spadnutí a dosáhli jsme ho snad nejhezčím gólem na Admiře za poslední léta. Paťha si čtvrthodinku před koncem převzal míč přes 30 metrů od branky, postrčil si jej a levačkou dal nádherně vzpomenout na pumelici reprezentanta Daridy do sítě Německa z pátečního večera. Vypadalo to nádherně, prudký míč a šibenice. Tribuna povstala, aplaudovala a hráči naskákali na radujícího se Paťhu. Tohle stálo za to, tenhle kousek by neměl chybět ve Fortuna gólu snů (každé pondělí na sport.cz) – 2:1!

Hosté byli odevzdaní, naši hráči naopak namlsaní a správně drzí. Zahálka trefil přímo od rohového praporku tyč, Michálek v další ložence, kterou si vypracoval dvojím obráním soupeře o balon, trefil pouze brankáře. Nikomu to však nevadilo, protože už se výsledek 2:1 udržel a admiráci si tak připsali cenný skalp Chrastavy! Navíc po výborném výkonu v celém zápase, kdy soupeř zkrátka v druhé půli ztratil dech a tím pádem i krok.

Branky: 68´ Mošna, 76´ Paťha – 31´ Radziněvičius.

Admira: Víšek – Paťha, Horák, Turák (46´ Vosický), Herc – Fric, Zahálka, Mošna, Čácha, Michálek (89´ Štefan) – Pavlata (86´ Martinic).

O.CH

Rozhodčí: M. Štěrba – V. Štěrba, Nehasil.

Přihlíželo 311 diváků, z toho jeden autobus fanoušků Chrastavy

Trenér hostí Josef Petřík po utkání stručně poznamenal: „V první půli jsme byli o něco lepší my. Ve druhé vyvinuli domácí velký tlak, k čemuž jsme jim dopomohli spoustou zbytečně ztracených míčů, a oni otočili výsledek. Nebylo to naší nedostatečnou fyzičkou, máme natrénováno a v předchozích zápasech jsme naopak skóre otáčeli my. Admira nás prostě přehrála, dala góly, a proto vyhrála.“

Naši střelci: Jirka Mošna zvýšil vedení

4 – Mošna (2 doma + 2 venku)

2 – Zahálka (1+1), Pavlata (2+0)

1 – Paťha (1+0)

  • Výsledky a tabulka zde:
  • http://vysledky.lidovky.cz/soutez.php?id_soutez=11713
Příští soupeř: FK Turnov

Hraje se v neděli 10. 9., výkop 17.00