Asistent Binder: Kluci makají a chtějí se poprat o místo v základu

Dušana Bindera, nového asistenta trenéra Jiřího Hrušky, už jsme na webu Admiry představili. Teď nám zodpověděl několik otázek.

Jak se ocitne mladý fotbalový trenér ze Slovenska s mezinárodními zkušenostmi právě v pražské Admiře? Jak ses o našem klubu dozvěděl a kdo tě k nám přivedl?

V prvé řadě musím říct, že to byla zajímavá shoda okolností. Máme se snoubenkou rok a půl starou dceru a mně končilo loni v létě angažmá v Číně pro Manchester City. Proto jsme se se snoubenkou dohodli na životě někde blízko domoviny. V té době přišla nabídka práce v Praze, tak jsem ji vzal. Bylo to tak – několik let se už znám s hráčem Admiry Robem Turákem. Tedy jsem ho oslovil, zda by o něčem nevěděl. Představil mě sekretáři Admiry panu Jaroslavu Moudrému a ten mi na zkoušku nabídl místo u mladšího dorostu U17 s trenérem Petrem Čermákem. Všechno se to sběhlo velice rychle.

Na podzim loňského roku jsi tedy fungoval u naší ligové U17. Vysvětli fandům Admiry, jak se stalo, že ses přesunul k A-týmu?

Hned na začátku naší komunikace s Jardou Moudrým jsem mu řekl, že kdyby byla možnost pracovat u A-týmu, byl bych moc rád. Protože jsem dlouho pracoval s mládeží, chtěl jsem se posunout výš a naučit se něco nového. Jenže v té době ta nabídka nepřišla, a musím uznat, že spolupráce s trenérem U17 Petrem Čermákem, asistentem Zdeňkem Štípkem a šéftrenérem dorostů Mírou Jírou byla super. A díky Mirkovi Jírovi, který od ledna 2018 řešil obsazení místa trenéra u U18, se stalo to, že při rozhovoru s Jardou Moudrým přišla nabídka na post asistenta u Jirky Hrušky v A-týmu. A s ním jsme si hned sedli.

Jaké jsou tvoje první dojmy z přípravy A-týmu?

Za sebe musím říct, že kluci hodně makají a určitě se chtějí poprat o místo v základní sestavě. Takže konkurence v týmu je zdravá, což mě těší. Pevně věřím, že se to pozitivně projeví i v mistrovských zápasech, kde se bude stále vyhrávat. A naši fanoušci Admiry že budou mít právem hodně radosti.

Řekni nám něco o sobě. Kde jsi začínal s fotbalem, na jakém postu jsi hrával a kterému klubu fandíš?

Fotbal jsem začal hrát u nás ve Zvolenu, kde jsem vyrůstal. Tam jsem kopal za místní MFK Lokomotiva Zvolen až do dorostu. Většinou jsem hrál v útoku nebo v záloze. Pak jsem to dotáhl do 4. ligy (na Slovensku je 4. liga na úrovni našich divizí, pozn. red.). Při zimní zkoušce v 3. lize jsem si potrhal všechny vazy v levém kolenu a fotbal pro mě skončil. Lhal bych, kdybych tvrdil, že nefandím Manchesteru City. Ale celkově mám rád útočný fotbal, tedy Barcelonu, Dortmund a styl Pepa Guardioly.

Troufnul by sis ještě nastoupit za Admiru jako hráč?

Tak o tom si asi ještě promluvím s Jirkou Hruškou, trenérem áčka. A možná mi dá šanci během přípravy (smích). Rád bych ještě nastoupil, ale kluci jsou na mě už moc rychlí. Stačí, že si s nimi zahraju párkrát jen na tréninku.

Můžeš srovnávat, tak řekni – kdyby se slovenské špičkové kluby jako Trnava, Žilina či Slovan účastnily společné ligy s Plzní, Slavií, Olomoucí a Spartou, jak by si vedly?

Myslím, že otázka společné fotbalové ligy se dost probírala. A dovolím si tvrdit, že slovenské kluby by nebyly jenom do počtu, mají své kvality. Hlavně Žilina a Trenčín dodaly hodně mladých talentů přímo do kvalitních evropských lig.

Na podzim nás čeká nová soutěž – Liga národů. Vladimír Šmicer vylosoval do jedné skupiny Česko a Slovensko. Který tým bude lepší a skončí v tabulce lépe?

Bohužel vás musím zklamat a jednoznačně říct, že my Slováci skupinu vyhrajeme (úsměv). Určitě to budou kvalitní derby a nesmíme podcenit ani Ukrajinu. Budou to zápasy, které rozhodne třeba jeden gól.

Připravil: Aleš Pivoda