Gólová šestiminutovka aneb Derby je naše!

FK Loko Vltavín – FK Admira Praha 2:3 (2:0)

Pokud někdo po první půli pražského derby věřil ve vítězství Admiry, musel to být nenapravitelný optimista. Lokáda, lídr tabulky, totiž byla v prvním poločase lepší a vedla 2:0. V těch chvílích směle mířila k neuvěřitelné třinácté výhře za sebou.

Co se na trávníku dělo do poločasové přestávky? Domácí se od počátku zastřelovali, náš brankář Martin Keller lapil dvě gólové rány, až v 8. minutě kapituloval. To Lokáda sehrála hezkou kombinační akci, na jejímž konci byl zcela volný Daniel Jaroš před prázdnou brankou – 1:0. V další fázi jsme sice měli míč častěji na svých kopačkách, ale brankáře domácích Patrika Štorce jsme vážněji neohrozili. Nejblíž k tomu byl ve 35. minutě Vojta Venc, avšak obrana Loko byla včas na místě. Dvě minuty nato musel Keller likvidovat nebezpečnou šanci domácích. Už v nastavení 1. půle podstoupil náš brankář hlavičkový souboj na hranici vápna. Sice ho vyhrál, jenže míč dostal na kopačky opět Daniel Jaroš, připravil si střelu a naprosto přesně trefil branku – 2:0. Zdálo se, že to byl pro Admiru tvrdý direkt…

Ale měla před sebou ještě druhý poločas a v něm se děly věci! Ve 49. minutě namazal střídající Viktor Záruba do hokejového nájezdu dvěma domácím borcům a jen díky znamenitému Kellerovi se skóre neměnilo. Naštěstí… Velkou šanci jsme měli my v 58. minutě, kdy se neobsazený Jan Martinic dostal po rohu ke střele, ovšem pálil vysoko nad. To už se ale blížily velké admirácké chvíle. V 63. minutě zahrál jeden z domácích hráčů smůlovatě rukou ve vápně a Míra Horák následně z penalty prostřelil gólmana Štorce k levé tyči – 2:1. Rázem tak bylo o co hrát! Vysoce favorizovaní domácí znervózněli a v 66. minutě nám darovali vyrovnání. Gólman Štorc si sebevědomě vyběhl až skoro k autové čáře proti nabíhajícímu Petru Kuncovi, tam se mu ovšem rozehrávka hrubě nepovedla, Kunc mu poděkoval za snadno získaný míč, přeskočil nastavenou Štorcovu nohu a zdáli do prázdné branky – 2:2! A „šestiminutovku holešovické hrůzy“ dovršil v 70. minutě nedlouho předtím vystřídavší Štěpán Zahálka. Znamenitě si zpracoval dlouhý balón z přímého kopu a obloučkem přeloboval gólmana Štorce – 2:3! To byl pro domácí šok…

Zbývalo ale ještě víc než dvacet minut, během kterých mohl právě Zahálka dvakrát zvýšit skóre, ale už gól nedal. Lokáda ještě dvakrát (85. a 91. min.) uspořádala před Kellerem zapeklitou „trmu-vrmu“, ve vápně to hořelo, Keller znamenitě dirigoval naši defenzivu a Holešovičtí už ho, i přes pětiminutové nastavení, překonat nedokázali.

Hádejte, kdo Lokádu jako jediný v ČFL porazil na svém hřišti? Správně, Admira 22. srpna loňského roku, tehdy poměrem 1:0. Takže – derby je opět naše!

Hodnocení trenéra Františka Peřiny: „My máme Rakovník, Lokáda má Admiru. Tak by se asi daly parafrázovat dlouhodobé výsledky zmíněných týmů. Náš výkon v prvním poločase mi připomínal ten z minulého týdne z Plzně. Byli jsme zakřiknutí, nedůrazní, někteří hráči  vypadali, že se až bojí, aby něco nezkazili, a byl znát nezdravý respekt z lídra tabulky. Lokáda má kvalitu v podstatě ve všech hráčích a my jsme ji v prvním poločase pocítili. Ve všech řadách nás převyšovala herní i individuální kvalitou, rychlostí,důrazem, sebevědomím a nakonec i efektivitou. Nutno říci, že jsme jí ale k oběma brankám napomohli našimi chybami, kterých jsme do poločasu udělali mnoho.Poločasovou pauzu jsme využili ke krátké domluvě, vystřídali jsme dva hráče, změnili rozestavení na ofenzivnější 4-1-4-1 se snahou co nejrychleji se pokusit o kontaktní gól. Obraz hry se trošku změnil, Lokáda neměla kam spěchat a my jsme se naopak začali více tlačit na polovinu soupeře. V 50. min. však přišla fatální chybná rozehrávka Záruby na středu hřiště a následný samostatný únik na naši branku, který skvěle zlikvidoval nejprve Keller a poté z odkryté branky Venc. To byl zlomový okamžik utkání, kdybychom inkasovali třetí branku, byl by zápas s největší pravděpodobností rozhodnut. Rozhodujícím faktorem utkání pak ale zcela jednoznačně byl příchod Zahálky, který týden bojoval s virózou, ale přesto byl i se sebezapřením rozhodnut týmu pomoci, byť na pár minut. A to také udělal. Po jeho příchodu jsme během šesti minut zápas otočili a právě on vstřelil rozhodující branku. Potvrdilo se, jak velký vliv má jeho přítomnost na hřišti na sebevědomí ostatních spoluhráčů, když jehož absenci jsem zmiňoval po zápase v Plzni. Pravdou je, že i Vltavín nám, stejně jako my jemu, daroval první dvě branky svými chybami, ale ty většinou hráči vytvoří, když je k tomu soupeř donutí. Třetí gól byl jedním z výkladní skříně Zahálkovy levačky a dokonal tak skvělý obrat.
Do dalších zápasů bych si přál, abychom se vyvarovali hloupých chyb z prvního poločasu a hráli s takovým nasazením a sebeobětováním po celých 90 min. tak, jako většinu druhého poločasu v Holešovicích.Děkuji fanouškům a příznivcům Admiry, že nás nezatratili ani za nepříznivého stavu a neustále nás povzbuzovali. Vítězství tedy patří i jim.“

Utkání přihlížel osobně starosta Prahy 8 Ondřej Gros a po závěrečném hvizdu netajil radost: „Krásný den, děkuji za krásný zážitek. Po první půli jsme byli skleslí, ale v koutku duše jsme věřili, že se kluci zvednou. Naše naděje držel gólman Keller. A že bod z derby by byl zlatý!

Do druhé půli kluci vstoupili zaražení, po deseti minutách (s příchodem štístka) se naštěstí začali zvedat a pak přišla zasloužená penalta a snížení na 2:1. Za chvilku nato hrubá chyba gólmana, důslednost Kunce a vyrovnání – euforie! A když se pak trefil do šibenice střídající kanonýr Zahálka, všem domácím spadla brada.

Pak už to obrana v čele s Kellym zavřela a derby je opět naše!“

Branky: Jaroš 2 – Horák z pen., Kunc, Zahálka.

Admira: Keller – Herc, Skalický (46. Záruba), Horák, Fric – Martinic – Venc, Čácha (62. Zahálka), Panýrek (46. Douděra), Kunc (91. Mošna) – Michálek (81. Trajhan).

Rozhodčí: Mudra – Langmajer, Kříž.

ŽK:  2:2 (Šípek, Čejda – Herc, Záruba)

Ti z 250 diváků, kteří přijeli fandit Admiře, odjížděli z Holešovic náramně spokojeni!

To jsou paradoxy…

Naše dosavadní jarní bilance venku je excelentní, dvě výhry, jedna plichta, bez porážky. Zisk 7 bodů! Zato jediný domácí mač jsme prohráli, a to s posledním mužstvem tabulky.

Známý dramatik by řekl: „To jsou paradoxy…“

Naši střelci po 19 odehraných kolech ČFL

6 – Zahálka (3 doma + 3 venku)

5 – Čácha (4 doma +1 venku)

3 – Horák (1 doma + 2 venku), Douděra, Michálek (2 doma + 1 venku)

2 – Trajhan, Venc (0+2)

1 – Mošna, Herc, Záruba, Čermák, Kunc (0+1)

Ostatní výsledky

https://souteze.fotbal.cz/turnaje/zapas/e6d8f5b5-9acb-454f-8ddb-d51e0c90f9cd

Tabulka

https://souteze.fotbal.cz/turnaje/table/e6d8f5b5-9acb-454f-8ddb-d51e0c90f9cd