Letošní admirácká jubilea a „půljubilea“

V letošním roce si připomeneme několik zajímavých událostí z historie našeho klubu, které lze označit jako jubilejní či „půljubilejní“.

Rok 1939 – před 85 lety: tým SK Admira VIII jako nováček divize (tehdy druhá nejvyšší soutěž!) dosáhl historického úspěchu, když v mistrovském utkání doma porazil slavnou vršovickou Bohemku 4:3 (branky Admiry Rýgr 2, Vaněček 2). Tu parádu sledovaly 4000 diváků! Hrálo se na hřišti u kobyliské střelnice. Tam, kde dnes na rohu Střelničné a Čumpelíkovy ulice stojí blok činžovních domů.

Rok 1959 – před 65 lety: u příležitosti 50. výročí kopané v Kobylisích sehrála Admira (pod vnuceným dobovým názvem Dynamo Kobylisy) v Libni na Korábě v prosinci dvě přátelská utkání s prvoligovými soupeři. Spartu (tehdy Spartak Sokolovo) i Bohemku (tehdy Spartak Stalingrad) zdolali admiráci pokaždé 2:1!

Rok 1964 – před 60 lety: byl slavnostně otevřen náš nynější stadion v ulici Na pecích. Dynamo Kobylisy na něm sehrálo první domácí mezinárodní utkání v historii kobyliského fotbalu. V neděli 21. června 1964 rozstřílelo v dopoledním dešti rakouský ESV Mürzzuschlag 9:3. Té slávě předcházel zájezd Dynama do Rakouska. Ve dnech 30. dubna až 6. května 1964 vyhrál kobyliský tým pod Alpami dva turnaje.

Rok 1994 – před 30 lety: ve 3. kole Poháru ČMFS (Český pohár) vyřadila divizní Admira/Slavoj doma prvoligovou Viktorii Plzeň poměrem 2:1. Naše branky vstřelili Sluka a Chalupník. Dnes jen těžko představitelná vize…

Rok 1999 – před 25 lety: utkání ČFL mezi týmy Admira/Slavoj a Spolana Neratovice (1:2) sledovalo 830 diváků, což je dosud nejvyšší novodobá návštěva na Admiře při mistrovských utkáních. V závěru tohoto ročníku Admira/Slavoj rozstřílela v mistrovském utkání ČFL tým FC Plzeň 8:0 brankami T. Kučery, Pfeifera, Vápeníka, Fülöpa, M. Kučery, Jiráně, Miřatského a Zlatníka. To je dosud nejvyšší vítězství našeho týmu v ČFL. Admira/Slavoj tehdy skončila v tabulce druhá, vítězné Neratovice postoupily do II. ligy.

Rok 2009 – před 15 lety: došlo ke sloučení FK Admira Praha a 1. FC Prosex Čimice. Díky tomu mohlo znovu vzniknout B-mužstvo, neuváženě zrušené v 90. letech minulého století. Protože Prosex hrál v 1. B třídě, převzala Admira B jeho místo. Během 15 let se béčko dokázalo z 1. B třídy přes 1. A třídu a přebor Prahy probojovat až do divize.

Rok 2019 – před 5 lety: Admira vyhrála divizní skupinu A před druhou Čížovou o 14 bodů a postoupila potřetí v novodobé historii do ČFL, kde působí dosud. Štěpán Zahálka tenkrát nastřílel 28 divizních branek!

-api-